Koronawirus: Słowacja ogłasza stan wyjątkowy. Czy można podróżować do naszych sąsiadów?

2020-10-01 13:31
maska
Autor: geralt/Pixabay/cc0

Słowacja z powodu wysokiego wzrostu zakażeń koronawirusem ogłasza stan wyjątkowy. Ten będzie obowiązywać przez 45 dni. Co to dla nas oznacza? Czy można podróżować na Słowację? Więcej dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

 1. Słowacja ponownie wprowadza obostrzenia
 2. Podróżując na Słowację musimy liczyć się z licznymi ograniczeniami
 3. Słowacja wprowadza stan wyjątkowy
 4. Czy można pojechać na Słowację?

Słowacja ponownie wprowadza obostrzenia

O ciężkiej sytuacji u naszych południowych sąsiadów informowaliśmy w miniony wtorek. W ubiegłym tygodniu średni dzienny wzrost zakażeń koronawirusem przekraczał 500. Przedstawiciele słowackiego rządu zapowiedzieli liczne obostrzenia w kraju.

Podróżując na Słowację musimy liczyć się z licznymi ograniczeniami

 • zakazane będą imprezy sportowe, kulturalne, uroczystości rodzinne, firmowe i msze
 • wesela, pogrzeby, chrzciny i inne imprezy okolicznościowe - odbywać się będzie mogła sama ceremonia (bez późniejszych spotkań rodzinnych)
 • wyjątkiem będą imprezy, w których wszyscy uczestnicy będą mieć negatywny test na obecność koronawirusa (wykonany nie później niż 12 godzin wcześniej)
 • bary, restauracje i dyskoteki będą czynne w godzinach 6-22
 • w sklepach i galeriach handlowych obowiązują ograniczenia - 1 os. na 10 mkw
 • maseczki są obowiązkowe na zewnątrz, jeśli nie można zachować 2-metrowego odstępu
 • maseczki są obowiązkowe w starszych klasach szkół podstawowych i gimnazjach

Jak podkreślały władze Słowacji, imprezy rodzinne nie mogą być całkowicie zakazane, ale odradzane jest ich organizowanie.

Słowacja wprowadza stan wyjątkowy

W środę, 29 września premier Igor Matovicz podał do informacji publicznej jeszcze jedną wiadomość. 1 października Słowacja wprowadza stan wyjątkowy z powodu pandemii koronawirusa. Ten ma obowiązywać przez 45 dni.

Czy można pojechać na Słowację?

Póki co, Słowacja NIE zamyka swoich granic. Oznacza to, że wciąż możemy tam podróżować. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i w każdej chwili może się zmienić. Dodajmy, że w Polsce od kilku dni liczba nowych przypadków koronawirusa nie spada poniżej 1000. W miniony wtorek Minister Zdrowia ogłosił zaostrzenie restrykcji w strefach żółtych, czerwonych i zielonych. Dotyczą one m.in. lokali gastronomicznych czy wesel. Więcej przeczytacie o tym tutaj:

Koronawirus: nowe obostrzenia dla stref żółtych, czerwonych i zielonych. Co się zmieni?

ESKA XD #003
Posłuchaj o lekomanii, poznaj przyczyny i objawy uzależenienia od leków. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE