Skawina stawia na rowery! Gmina kolejny raz organizuje wyjątkową akcję!

2021-05-03 9:00 Artykuł sponsorowany
rowerowy maj
Autor: Materiały prasowe

W Skawinie po raz kolejny odbędzie się Rowerowy Maj. Akcja potrwa przez dwa tygodnie, a weźmie w niej udział 11 placówek oświatowych. To świetny sposób na zachęcenie najmłodszych do korzystania z roweru i dbania o swoje zdrowie. Dodatkową atrakcją są nagrody!

Rowerowy Maj: o co chodzi w akcji?

Rowerowy Maj to największa w Polsce kampania, której celem jest promocja zdrowego życia oraz zrównoważonej mobilności wśród przedszkolaków, uczniów, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów. Akcja popularyzuje rower, dzięki połączeniu zabawy z rywalizacją. Pokazuje, że jest to idealny środek transportu zarówno do szkoły czy pracy. Zachęca również do korzystania z roweru w czasie wolnym. Dzięki przeprowadzonej akcji zdrowe nawyki utrzymują się wśród jej uczestników jeszcze przez długi czas. Zdarza się, że wpisują się na stałe. Co więcej, Rowerowy Maj zmienia też okolice szkół i przedszkoli, dzięki czemu stają się bezpieczniejsze dla rowerzystów.

rowerowy maj
Autor: Materiały prasowe

Rowerowy Maj w Skawinie. Jak będzie wyglądać?

Do Rowerowego Maja gmina Skawina dołącza już po raz piąty. Akcja będzie trwać od 4 do 24 maja. Weźmie w niej udział w sumie 11 placówek, licząc przedszkola i szkoły, co da prawie 1600 uczestników.

Dlaczego Skawina po raz kolejny przystępuje do akcji? W gminie mieszka 43 tysiące osób. Tyle samo jest zarejestrowanych samochodów, co oznacza, że na jednego mieszkańca przypada jeden pojazd (wliczając w to emerytów i dzieci). Władze widząc, jak regularnie rośnie liczba samochodów poruszających się gminie, zachęcają do przesiadki na rower. Taka forma transportu jest zdecydowanie lepsza dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Nawyki warto pielęgnować już od najmłodszych lat. Rowerowy Maj z pewnością w tym pomoże.

Jak wygląda akcja? W trakcie jej trwania dzieci, które do szkoły przyjadą na rowerze, hulajnodze lub rolkach otrzymają specjalne naklejki. Te zostaną umieszczone w rowerowych dzienniczkach. Najaktywniejsi otrzymają atrakcyjne nagrody. Wyróżnienia będą przyznawane indywidualnie, ale otrzymają je również najlepsze placówki oświatowe. Co z uczniami, którzy ze względu na sytuację epidemiologiczną uczą się w domu? O nich również pomyślano! Uczniowie, którzy uczą się zdalnie, mogą zbierać punkty za przejazdy rekreacyjne. Dane o poszczególnych przejazdach będą zbierać do systemu koordynatorzy szkolni. Dzięki temu w akcji Rowerowy Maj wezmą udział wszyscy chętni!

rowerowy maj
Autor: Materiały prasowe

Nagrody za Rowerowy Maj w Skawinie finansowane są przez Małopolski Urząd Wojewódzki, Starostwo Krakowskie, Koleje Małopolskie czy Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Rowerowy Maj w Skawinie: gdzie jeździć rekreacyjnie?

Jakie rekreacyjne trasy można pokonywać podczas akcji Rowerowy Maj w Skawinie? Jest w czym wybierać! Gmina co roku poszerza swoją infrastrukturę rowerową. W sumie na jej terenie jest już 16 kilometrów ciągów pieszo-rowerowych oraz ścieżek rowerowych. A wciąż budowane są kolejne! Niedawno zakończono też budowę siedmio kilometrowej sieci ciągów pieszo-rowerowych szerokich na trzy metry chodników dla pieszych i cyklistów. Przebiegają one przez najważniejsze punkty w mieście. Inwestycja ta powstała dzięki współpracy z Powiatem Krakowskim, w szczególności z Wicestarostą Arkadiuszem Wrzoszczykiem. W planach jest budowa kolejnych ścieżek, w tym m.in. 11-kilometrowej trasy wzdłuż Kanału Łączańskiego. Dzięki niej mieszkańcy zachodniej części gminy bez problemów dostaną się do centrum, omijając niebezpieczną Drogę Krajową nr 44. Nowy szlak rowerowy stanie się częścią sieci Velo Małopolska. Będzie też łączyć się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa.

Kolejne ciągi pieszo-rowerowe powstaną też Radziszowie, Woli Radziszowskiej i Rzozowie. Będą prowadziły do kolejowych stacji przesiadkowych, a po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, dzięki takim rozwiązaniu dotrzemy np. do Krakowa bez konieczności korzystania z samochodu.

rowerowy maj
Autor: Materiały prasowe

Artykuł sponsorowany