Seniorzy oszukani metodą "na policjanta". Stracili ponad 90 tysięcy złotych

2021-04-09 8:40
staruszka
Autor: Pixaby

Dwoje starszych mieszkańców Krakowa to kolejne ofiary oszustw metodą "na policjanta". Przekazali swoje oszczędności - w ramach ich zabezpieczenia - rzekomym funkcjonariuszom. Tym razem oszuści wyłudzili w sumie ponad 90 tys. zł.

Ofiarą pierwszego oszustwa padł 89-letni mężczyzna, który we wtorek odebrał telefon od rzekomego policjanta. Ten poinformował go, że funkcjonariusze rozpracowują właśnie grupę oszustów, którzy chcą przywłaszczyć także pieniądze jego rozmówcy. Starszy mieszkaniec Krakowa postąpił więc zgodnie z przekazanymi mu poleceniami i zostawił oszczędności przy koszu na śmieci obok swojego domu. Zgodnie z zapewnieniami pieniądze miały zostać zabezpieczone, a następnie zwrócone właścicielowi.

Raport z Anteny 08.04

Niestety tak się nie stało. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał z nim ponownego kontaktu i tym sposobem senior stracił ponad 30 tysięcy złotych - przekazał w czwartek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Do kolejnego zdarzenia doszło zaledwie dzień później, a tym razem oszczędności straciła 83-letnia mieszkanka Krakowa. Schemat działania był ten sam - kobieta odebrała telefon od rzekomego policjanta, a następnie - w ramach zabezpieczenia pieniędzy przed oszustami - pozostawiła środki w wyznaczonym wcześniej miejscu. Tym razem było to ponad 63 tys. złotych, a także biżuteria i sztabki złota.

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę w trakcie kontaktów telefonicznych z nieznanymi nam rozmówcami. Przypomina, że ofiarami tego typu przestępstw padają zwykle osoby starsze, schorowane i samotne, które tęsknią za kontaktem z innymi, przez co mogą stracić czujność i paść ofiarą oszustwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE