Nietypowa rekrutacja

i

Autor: Unsplash.com; Facebook

Nietypowa rekrutacja

Seksistowska rekrutacja na asystentkę prezesa. „Pytania zostały przygotowane przez psychologów”

Seksizmem i żenującymi pytaniami popisał się właściciel jednej z firm, która szukała pracownika na stanowisko asystentki prezesa. - Jak by Pani zareagowała gdyby przez przypadek został by Pani przydzielony wspólny pokój z Szefem? - to treść jednego z pytań i niestety jest ich więcej.

Na jednej z grup na Facebook’u pojawił się post, w którym jedna z członkiń napisała, że po dwóch etapach rekrutacji otrzymała maila. Nie spodziewała się, że treść maila tak bardzo ją zaskoczy. Tym bardziej, że wcześniej rekrutacja przebiegała profesjonalnie.

W mailu przedstawiciel firmy, czyli najprawdopodobniej prezes firmy, wysłał link do ankiety z kilkoma pytaniami, których wypełnienie miałoby zwiększyć szansę na zatrudnienie. Oprócz tego, w mailu zaznaczono, że wysłanie na przykład zdjęć mogłoby jeszcze bardziej podnieść szanse na pozytywny przebieg rekrutacji.

Nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania nie dość, że zaskakują, to w dodatku szokują. Pracodawca jawnie łamie prawo pracy i przy tym daje się poznać jako obleśny seksista.

Wśród pytań zamieszczonych w ankiecie znajdziemy takie jak:

 • Jak by Pani zareagowała gdyby przez przypadek został by Pani przydzielony wspólny pokój z Szefem?
 • Jak Pani zdaniem powinna się ubierać osobista asystentka?
 • Jak Pani mąż lub chłopak zareagowałby na wspólne wyjazdy służbowe?

Znalazło się też pytanie z możliwością wyboru „Jest Pani osobą?” wśród opcji pojawiły takie odpowiedzi jak:

 • Bezpruderyjną
 • Dyskretną
 • Wyzwoloną

Część internautów zadaje pytanie, czy nie jest to przypadkiem rekrutacja na stanowisko kochanki prezesa. 

Warto przypomnieć, że Art. 22 ustawy o prawie pracy zawiera zamknięty katalog informacji, których pracodawca może się domagać od kandydata ubiegającego się o zatrudnienie. Są to:

 • imię (imiona) i nazwisko;
 • datę urodzenia;
 • dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;
 • wykształcenie;
 • kwalifikacje zawodowe;
 • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Reszta pytań w galerii zdjęć

Kandydatka odpisała szefowi firmy, że pytania, które pojawiły się w ankiecie są nie na miejscu i pokazują brak profesjonalizmu. Prezes firmy odpowiedział, że „Pytania zostały przygotowane przez psychologów. Każe pytanie jest pytaniem podchwytliwym mające drugie dno […]”. Jedyne co pokazały te pytania, to obrzydliwą mentalność szefa takiej firmy i dno, jakie sobą reprezentuje.

Firma, która poszukiwała osoby na stanowisko osobistej asystentki swoją siedzibę ma w Warszawie, jednak jak wynika z informacji zamieszczonych na Facebook’owej grupie, rekrutacja dotyczyła Częstochowy.

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami firmy, jednak bezskutecznie.

Źródło: Seksistowska rekrutacja na asystentkę prezesa. „Pytania zostały przygotowane przez psychologów”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE