Rzecznik praw zwierząt. Nowa funkcja w Polsce. Czym jest? Kiedy powstanie?

2021-07-30 10:25
Rzecznik praw zwierząt. Nowa funkcja w Polsce. Czym jest? Kiedy powstanie?
Autor: Pixaby Rzecznik praw zwierząt. Nowa funkcja w Polsce. Czym jest? Kiedy powstanie?

Rzecznik praw zwierząt: to pomysł na nowy organ, który ma w Polsce chronić czworonogi. Apel o powołanie takiej funkcji wystosowała Lewica. Co na to przedstawiciele rządu? Kiedy taka funkcja mogłaby w Polsce powstać? Sprawdźcie w naszym materiale.

Rzecznik praw zwierząt. Nowa funkcja w Polsce

Rząd krytykuje projekt Lewicy o powołaniu nowego organu, chroniącego czworonogi; jednak nie wyklucza tego w przyszłości - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Czy swojego rzecznika dostaną też zwierzęta? To niewykluczone. Rząd uważa, że "powołanie rzecznika ochrony zwierząt może być istotnym elementem systemu ochrony zwierząt na dalszych etapach jego budowy i wzmacniania". Takie zdanie pojawiło się w stanowisku do projektu o rzeczniku praw zwierząt, który wniosła Lewica. Propozycja przewiduje, że nowy organ miałby pozycję zbliżoną do rzecznika praw obywatelskich i roczny budżet 5 mln zł. W przypadku niehumanitarnego traktowania zwierząt mógłby samodzielnie prowadzić postępowanie wyjaśniające albo zwrócić się o zbadanie sprawy np. do prokuratury. Szczegóły propozycji rządowi się jednak nie podobają - pisze gazeta.

Pożar w autobusie, którym jechał Paweł Fajdek

Dziennik donosi, że w wysłanej opinii do Sejmu rząd wskazuje na niedoróbki projektu i twierdzi, że jego nazwa nie powinna brzmieć "rzecznik praw zwierząt”, lecz "rzecznik ochrony zwierząt".

"Rz" podkreśla, że rząd obawia się w dodatku, iż rzecznik mógłby dublować kompetencje już istniejących organów, np. Inspekcji Weterynaryjnej. Dlatego informuje o swoim negatywnym stanowisku, jednak w dokumencie zawarł też zdanie o tym, że rzecznik może być "istotnym elementem w przyszłości".

Rząd sprawia wrażenie, jakby stał w rozkroku. Gdyby ruszyło rozpatrywanie naszej propozycji w Sejmie, mielibyśmy większe szanse na wybadanie jego stanowiska – mówi gazecie Beata Maciejewska z Lewicy, przedstawicielka wnioskodawców.

"Rz" zauważa, iż wśród czołowych polityków PiS nie brakuje osób o sympatiach prozwierzęcych - są nimi prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański czy minister rolnictwa Grzegorz Puda. Paweł Suski, były poseł PO i były szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w rozmowie z gazetą twierdzi, że są oni nastawieni pozytywnie do zmian w systemie ochrony zwierząt.

Przypominam sobie rozmowy z Czabańskim, który opowiadał się za powstaniem służby zajmującej się ochroną zwierząt, podległej MSWiA. Sprawa rzecznika była z kolei dyskutowana z Pudą, jeszcze przed powierzeniem mu funkcji ministra – mówi "Rzeczpospolitej" Suski.

Jednak również on twierdzi, że zamieszanie wokół "piątki dla zwierząt" było dla PiS zbyt dużym szokiem, by szybko wróciło do podobnych projektów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE