Rzadkie i niezwykłe zjawisko optyczne na Podhalu! Czym są tajemnicze światła? [ZDJĘCIA]

2020-12-16 8:49
Słupy Świetlne na Podhalu
Autor: Screen: Facebook/Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser Słupy Świetlne na Podhalu

W Białce Tatrzańskiej można było ostatnio zaobserwować ciekaw zjawisko. Na Podhalu pojawiły się słupy świetlne, które w naszym kraju spotykane są niezwykle rzadko. Czym są i jak powstają? Dowiecie się w naszym materiale!

Białka Tatrzańska rozświetlona zagadkowymi kolorowymi filarami? Wiele osób z pewnością było mocno zaskoczonych, gdy we wtorkowy wieczór wybrało się na spacer. Okazało się, że mieszkańcu Podhala byli świadkami niezwykłego zjawiska. To słupy (filary) świetlne. Czym są?

Krakowskie ZOO zimą

Jak wyjaśnia Grzegorz Zawiślak - Polisj Storm Chaser na swoim profilu w mediach społecznościowych:

Intensywne słupy (filary) świetlne powstają w wyniku odbicia światła nisko położonego Słońca lub innego źródła oświetlenia (np. ulicznych latarni) od poziomych powierzchni uporządkowanych swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu. Te występują w mocno wychłodzonych masach powietrza, zwłaszcza arktycznego oraz kontynentalnego.

Dodaje również, że takie zjawiska przeważnie obserwuje się w państwach, gdzie mamy bardzo mroźne zimy - jak w Kanadzie czy Rosji. Wtorkowe słupy świetlne były jednym z najbardziej widowiskowych na terenie Polski w ciągu ostatnich lat. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska zrobiła Weronika Ślęczek. Koniecznie zobaczcie zdjęcia!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE