Rynek Główny 20

i

Autor: Kuba Kusy

Rynek Główny 20. Nowy adres na kulturalnej mapie Krakowa

2021-02-02 18:50

Księgarnia, tymczasowy dom dla Bunkra Sztuki i przestrzeń warsztatowo-wystawiennicza Krakowskiego Biura Festiwalowego. Kraków zagospodarował na potrzeby instytucji kultury dawny Pałac Potockich w Rynku Głównym.

W gotyckich piwnicach ulokował się tymczasowo Bunkier Sztuki. Miejska galeria przenosiny na Rynek Główny rozpoczęła od wystawy „Tak to wygląda” Bartka Materki.  

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa:

Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra i MOCAK przyznaje, że zorganizowanie ekspozycji w piwnicach Pałacu było szalenie trudne.

Te ściany nas nienawidzą. Mają w sobie taką moc własnej ekspozycji, że bardzo nie lubią, by coś na ich tle pokazywać. To taki archisculpture. Rodzaj wnętrza, które ma własny przekaz ideowy - stwierdza.

Kolejna planowana przez Bunkier ekspozycja to poświęcona Krzysztofowi Pendereckiemu „Partytura i ogród”. Pogrzeb kompozytora zaplanowany został na maj, a Bunkier zaangażował się w tworzenie sarkofagu. 

Poziom Rynku to nowa, kameralna księgarnia z ambicjami MOCAK Bookstore Bunkier.

Nauczeni doskonałym doświadczeniem przy tworzeniu wspólnej księgarni przy pl.Szczepańskim, postanowiliśmy przedłużyć tę dzialalność i zaproponować krakowianom nowe miejsce., tym razem w Rynku. Jesteśmy w dobie kryzysu, jednak to czas, kiedy wielu ludzi zostaje w pomacha. Tam pozostają w domach. A Jaka może być lepsza aktywność od wieczoru czy dnia spędzonego z książką. Dlatego wierzę, że księgarnie, takie jak nasza utrzymają się. To, czym chcemy skusić naszych gości, to pieczołowicie wyselekcjonowana oferta książek dotyczących sztuki, designu, szeroko pojętej humanistyki. To że jesteśmy w sercu Miasta Literatury UNESCO postanowiliśmy dokonać ambitnego wyboru literatury polskiej, zagranicznej, mamy noblistów, debiutantów, duży nacisk kładziemy na pisarzy krakowskich - wylicza Kamila Kowerska, kierownik księgarni. 

O tym, co znajdzie się na trzecim poziomie kamienicy, w której niegdyś mieścił się Instytut Goethego mówi Iza Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. 

Góra będzie podzielona na dwie części. W pierwszej będą odbywały się wydarzenia i warsztaty w większości związane z literaturą. W drugiej części pomieszczeń będzie zorganizowana wystawa podobna do „Szuflady Szymborskiej”, znanej z Kamienicy Szołayskich. 

Remont siedziby Bunkra Sztuki potrwa 2,5 roku. Przy pl. Szczepańskim Bunkier będzie miał do dyspozycji większą przestrzeń wystawienniczą i dogodniejsze zaplecze magazynowe. 

Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE