Ruszają prace nad powstaniem metropolii krakowskiej. Co mogą zyskać mieszkańcy?

2020-10-12 16:29
Kraków
Autor: Pixaby Kraków opuszcza żółtą strefę, a liczba zakażeń nadal jest wysoka! To dobre posunięcie?

Wspólne działania na rzecz transportu zbiorowego i ochrony środowiska, a co najważniejsze dodatkowe fundusze. To wszystko ma umożliwić powstanie metropolii krakowskiej. Rozpoczynają się prace nad projektem ustawy, która pozwoli na powołanie związku Krakowa i gmin ościennych.

- Metropolie mają własny budżet złożony ze składek gmin członkowskich oraz pięciu procent podatku PIT zebranego wśród mieszkańców. Wstępne szacunki mówią, że fundusze metropolii krakowskiej mogą wynieść nawet 500 milionów złotych rocznie na wspólne działania. mówimy tutaj o wspólnej gospodarce komunalnej, transporcie zbiorowym i ochronie środowiska. Jeszcze są kwestie edukacji i ochrony powietrza - mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Projekt ustawy ma powstać do końca roku. Następnie będzie konsultowany z przedstawicielami samorządów oraz mieszkańcami gmin zainteresowanymi dołączeniem do metropolii.

- Taka ustawa może być uchwalona w Senacie, bo tam mamy nadzieję na uzbieranie większości, ale pojawia się pytanie jak na ten projekt zareagują w Sejmie. My zakładamy, że niezależnie od tego czy większość w Sejmie się znajdzie, to warto już teraz przepracować ten projekt - mówi poseł Aleksander Miszalski.

Obecnie w Polsce działa tylko jedna - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. O utworzenie podobnego związku zabiegają metropolie łódzka oraz pomorska.

Posłuchaj o właściwościach odżywczych pistacji. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Kraków: Wiec wsparcia dla Sędzi Beaty Morawiec przed krakowskim Sądem Apelacyjnym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE