Rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej ze Skawiny. Przed sądem stanęło 41 oskarżonych

2020-12-01 17:19 WS
Sąd
Autor: miami car accident lawyers / Pixabay

10 osób oskarżonych o udział w mafii śmieciowej chce dobrowolnie poddać się karze. Rozpoczął się proces 41 podejrzanych o nielegalne składowanie odpadów w pięciu województwach. Głównym oskarżonym w sprawie jest Andrzej N., który miał kierować grupą przestępczą. Mężczyzna jak na razie nie wyraził chęci dobrowolnego poddania się karze.

Przed krakowskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces dotyczący nielegalnego składowania rakotwórczych odpadów przez skawińską firmę. Podczas pierwszej rozprawy, która odbyła się w poniedziałek (30.11) sąd zdecydował o wyłączeniu do odrębnego postępowania spraw 10 oskarżonych, którzy chcą dobrowolnie poddać się karze.

Dlaczego warto montować czujki czadu?

- Wnioski o dobrowolne poddanie się karze zostały zaakceptowane przez prokuraturę i sąd postanowił wyłączyć dziesięciu oskarżonych do innego postępowania. Oznacza to, że zostaną oni skazani wcześniej niż reszta w innym procesie i przez innego sędziego - mówi sędzia Beata Górszczyk, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Krakowie.

Głównym oskarżonym w sprawie jest Andrzej N., który miał kierować grupą przestępczą. Mężczyzna jak na razie nie wyraził chęci dobrowolnego poddania się karze.

- Na tej rozprawie nie był zainteresowany złożeniem takiego wniosku. Nie oznacza to jednak, że nie zrobi tego później. Tak naprawdę ma na to czas do momentu przesłuchania przez sąd wszystkich oskarżonych - dodaje Górszczyk.

Skawińska spółka miała przez dwa lata skupować odpady w atrakcyjnych cenach. W tym czasie nagromadziła ich aż 52 tysiące ton, z czego poprawnie zutylizowanych zostało zaledwie 720. Pozostałe śmieci były składowane na przykład w pobliżu domostw czy terenów rekreacyjnych.

Czy w pandemii częściej sięgamy po butelkę? Posłuchaj materiału Wojtka Sidorowicza: