Rok Stanisława Lema w Krakowie oficjalnie rozpoczęty. Znamy szczegóły programu

2021-02-25 15:10 Kuba Paduch, Radio Eska
Rok Stanisława Lema w Krakowie oficjalnie rozpoczęty. Znamy szczegóły programu
Autor: Urząd Miasta Krakowa Plakat obchodów związanych z rokiem Lema 2021.

Krakowskie wydarzenia kulturalne czeka w tym roku "lemoizacja". To oznacza, że z okazji obchodów roku Stanisława Lema stałe wydarzenia kulturalne, które z Lemem nie były związane bezpośrednio, w jakiś sposób będą do Lema nawiązywały. Oprócz tego Kraków czeka masa wydarzeń związanych wyłącznie z Lemem i jego twórczością.

Stolica Małopolski uczci tego, który "widział przyszłość". Znamy szczegóły krakowskich obchodów roku Stanisława Lema. W planach są dziesiątki wydarzeń i projektów. Program zaprezentowali wspólnie przedstawiciele Urzędu Miasta, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury Robert Piaskowski zapowiada niespodzianki.

Powstanie gra wideo na podstawie powieści "Niezwyciężony", wystawy, a także kongres futurologiczny i festiwal Bomba Megabitowa, który ma integrować fanów Lema z tymi, którzy są po prostu fanami fantastyki - mówi.

Rok Lema w Krakowie to nie tylko wydarzenia, ale też obecność Lema wszędzie tam, gdzie zwykle go nie było. Organizatorzy obchodów nazywają to "lemoizacją" stałych wydarzeń kulturalnych miasta.

Lem pojawi się a to na Sacrum Profanum, a to na Festiwalu Kultury Żydowskiej, a to na Festiwalu Copernicus więc będzie go rzeczywiście dużo wszędzie w różnych kontekstach. Będziemy o nim mówić, będziemy czytać jego książki - mówi Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.

Kulminacja odbędzie się w dniach 12-14 września. 12 września to urodziny Stanisława Lema. W tym roku miałby dokładnie 100 lat.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyznaje, że to szczęśliwy zbieg okoliczności, iż rok Lema przypada akurat na czas pandemii, który bardzo mocno odbił się na kulturze. Liczy, że wydarzenia związane z obchodami trochę odbudują chęć mieszkańców by ponownie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.

Program roku Lema w Krakowie poznał Kuba Paduch:
Piotr Gliński w Przemyślu o polityce kulturalnej państwa