Pustki w sklepach, zamknięte Bulwary, 12 tys. kary za jazdę na rowerze. Rok pandemii w Krakowie

i

Autor: canva Pustki w sklepach, zamknięte Bulwary, 12 tys. kary za jazdę na rowerze. Rok pandemii w Krakowie

Pustki w sklepach, zamknięte Bulwary, 12 tys. kary za jazdę na rowerze. Rok pandemii w Krakowie [FOTO, WIDEO]

2021-03-04 8:24

W czwartek, 4 marca mija rok od pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że nasze życie zostanie wywrócone o 180 stopni. Ze sklepów znikały produkty żywnościowe, zamykano branże, a nawet parki czy lasy. Kraków - na co dzień tętniący życiem - zmienił się nie do poznania. Przypomnijmy sobie, jak to wyglądało.

  • Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca 2020. Kilka dni później zmarła pierwsza osoba
  • Pandemia spowodowała ogromne zmiany w całym kraju. Ze sklepów znikały produkty, wprowadzono też liczne obostrzenia
  • Sieć obiegły zdjęcia pustego Krakowa oraz zamkniętych Bulwarów Wiślanych - te fotografie wpisały się do historii

Rok pandemii koronawirusa w Polsce. Jak to wyglądało w Krakowie?

Temat koronawirusa w mediach pojawił się w grudniu w 2019 roku. Wykryto go wśród pracowników targu w chińskim Wuhan. W styczniu Światowa Organizacja Zdrowia zaczęła przestrzegać, że wirus może szybko się rozprzestrzeniać oraz że jest niebezpieczny dla ludzi. Pierwszy przypadek COVID-19 potwierdzono w Polsce 4 marca 2020 roku u pacjenta z Zielonej Góry. 12 marca zmarła pierwsza osoba, u której wcześniej potwierdzono COVID-19. W sumie w ciągu roku koronawirusa wykryto u ponad 1,7 mln osób. Zmarły ponad 44 tysiące - w tym bezpośrednio ze względu na zakażenie COVID-19 oraz przez koronawirusa i występowanie chorób współistniejących.

Pusty Rynek w Krakowie

Puste półki jak w okresie PRL. Ludzie rzucili się na zakupy.

Po ogłoszeniu pierwszych zachorowań w Polsce wybuchnęła panika. Ludzie wręcz rzucili się do sklepów. Z półek znikało praktycznie wszystko, a towarem deficytowym stał się m.in. papier toaletowy oraz produkty z długą datą przydatności, jak makaron, mąka czy olej. Widok pustych półek w krakowskich marketach czy wypełnionych zakupami wózków szokował! Zobaczcie poniższe zdjęcia.

Pierwszy lockdown. Zamknięcie gospodarki, lasów, parków

9 marca potwierdzono w Krakowie pierwszy przypadek koronawirusa. 60-letni mężczyzna, który zakaził się COVID-19 wcześniej przebywał we Włoszech. "Pacjent zero" z Małopolski w szpitalu im. Stefana Żeromskiego przebywał prawie miesiąc. Zmarł 6 kwietnia.

Od 10 marca rząd zaczął wprowadzać pierwsze obostrzenia. Cztery dni później w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego. 20 wprowadzono stan epidemii. Ogłoszono też pierwszy lockdown, czego konsekwencją było zamknięcie praktycznie wszystkich branż w Polsce. Wiele emocji wzbudził zakaz spacerów po lasach czy parkach. W Krakowie nie można było wybrać się na Bulwary Wiślane, czy przejść Plantami. Widok tych miejsc zostanie w pamięci na długo. Przypominamy je w poniższej galerii.

Z powodu zamkniętych granic Kraków praktycznie opustoszał. Miasto wypełnione turystami praktycznie zamarło.

Zaczęły sypać się też mandaty za łamanie obostrzeń czy kwarantanny. Głośno było o mężczyźnie, który jechał rowerem Bulwarem Kurlandzkim. Za złamanie zakazu otrzymał karę w wysokości 12 tysięcy złotych. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Dwanaście tysięcy za jazdę na rowerze? Policja ostro karze mieszkańców Krakowa [ZDJĘCIA]

Luzowanie obostrzeń i odmrożenie gospodarki

Od 20 kwietnia rozpoczęto stopniowe znoszenie obostrzeń w Polsce. Otwierano poszczególne branże, zaczęto planować wyjazdy, odbyły się też wybory prezydenckie. Oczywiście z zachowaniem wysokiego reżimu sanitarnego. Jak wyglądało w Krakowie? Zobaczcie poniżej!

II fala pandemii i ponowny lockdown

W Małopolsce w sierpniu gwałtownie zaczęło przybywać zakażeń koronawirusem. Przez pewien okres, to właśnie nasze województwo było liderem pod kątem nowych zakażeń. Na przełomie października i listopada mieliśmy kulminację drugiej fali pandemii. Dzienna liczba zachorowań przekraczała nawet 25 tysięcy. Rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu obostrzeń. Część z nich, jak np. zamknięte restauracje obowiązuje do dziś.

Pod koniec grudnia rozpoczęły się też szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w Krakowie była pielęgniarka Krystyna Matusik z oddziału intensywnej terapii Szpitala Uniwersyteckiego.

III fala pandemii w Polsce

Pod koniec lutego 2021 roku minister zdrowia ogłosił, że w Polsce mamy III falę pandemii koronawirusa. Liczba zakażeń znów zaczęła rosnąć. W środę, 3 lutego zanotowano najwięcej zachorowań od końca listopada.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?