Roger Waters ma zagrać koncert w Krakowie. Radny stanowczo protestuje

i

Autor: East News: Gonzales Photo/Avalon/REPORTER Roger Waters ma zagrać koncert w Krakowie. Radny stanowczo protestuje

Roger Waters ma zagrać koncert w Krakowie. Radny stanowczo protestuje

2022-09-13 10:13

21 i 22 kwietnia 2023 roku w krakowskiej Tauron Arenie ma wystąpić Roger Waters, założyciel Pink Floyd. Sprzeciwia się temu radny Krakowa, Łukasz Wantuch. Dlaczego? Muzyk napisał list otwarty do Ołeny Zełeńskiej, w którym postawił tezę, że „Ukraina sama jest sobie winna rosyjskiej napaści”, skrytykował pomysł dostarczania broni Ukrainie oraz zawarł inne prorosyjskie treści. „Jeśli nie wycofamy się z tego koncertu, to będzie to wstyd dla naszego miasta”, powiedział nam Łukasz Wantuch.

Roger Waters – kim jest? Co wiemy o jego poglądach?

Roger Waters to brytyjski muzyk rockowy, najbardziej znany ze swej kariery w grupie Pink Floyd, którą założył w 1965 roku razem z Sydem Barrettem, Nickiem Masonem i Rickiem Wrightem. Muzyk od dawna jest znany ze swoich kontrowersyjnych poglądów. Niegdyś poparł aneksję Krymu, a ostatnio, nawiązując do rosyjskiej agresji na Ukrainę, opublikował w mediach społecznościowych list otwarty do pierwszej damy Ukrainy, Ołeny Zełeńskiej. Skrytykował w nim m.in. dostawy broni do Ukrainy i nazwał kraj "skrajnie nacjonalistycznym". Co więcej, Waters jeszcze przed wybuchem wojny, opublikował na swoim Instagramie link do artykułu Putina.

Koncert Rogera Watersa w Krakowie – radny Łukasz Wantuch protestuje

Koncerty muzyka mają odbyć się 21 oraz 22 kwietnia 2023 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Sprzedaż biletów ma ruszyć już w piątek, 16 września. Łukasz Wantuch należący do Klubu radnych Przyjazny Kraków stanowczo sprzeciwia się koncertowi brytyjskiego muzyka w Tauron Arenie. 

– Tauron Arena w stu procentach należy do miasta. O ile nie możemy w żaden sposób zakazać Rogerowi Watersowi, żeby przyjechał do Krakowa i zagrał koncert w dowolnym klubie, to możemy zakazać tego, aby koncert odbył się w Tauron Arenie. Jeżeli wyrazimy zgodę na koncert, to można będzie uznać, że nasze miasto uczestniczy w spektaklu, który odgrywa pan Roger Waters. Przypomnę tylko, że uważa on, że to Ukraina sprowokowała Putina, sama jest sobie winna i powinna teraz skapitulować, i poddać się Putinowi. Więc jeżeli my damy mu obiekt gminny na koncert, no to można by uznać, że niejako liczą się dla nas tylko względy finansowe i zyski z wynajmu sali, a tak nie jest – powiedział nam radny Łukasz Wantuch.

Koncert Rogera Watersa w Krakowie - co może zrobić w tej sprawie miasto?

Zapytaliśmy radnego Łukasza Wantucha o to, czy rada miasta może formalnie zakazać koncertu oraz czy będzie w tej sprawie interweniował u prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

– Decyzja w tej sprawie należy do spółki, która zajmuje się Tauron Areną. Nie ukrywam jednak, że będę chciał, aby pojawił się nacisk ze strony Rady Miasta Krakowa, urzędników, mieszkańców i mediów, który wpłynie na to, że Tauron Arena odwoła koncert. Nie winię Tauron Areny, bo decyzja o koncercie Rogera Watersa zapadła wiele miesięcy przed wybuchem wojny. Uważam jednak, że trzeba przemyśleć, czy jako miasto powinniśmy firmować tego typu osoby. Dzisiaj (13.09.2022) mamy klub, jutro (14.09.2022) sesję Rady Miasta Krakowa i będę na ten temat rozmawiał z radnymi. Uważam, że jeśli nie wycofamy się z tego koncertu, to będzie to wstyd dla naszego miasta. Formalnie możemy apelować i prosić, ostateczna decyzja należy jednak do spółki zajmującej się Tauron Areną. Liczę jednak, że nacisk radnych i mieszkańców spowoduje, że Tauron Arena wycofa się z organizacji tego koncertu - dodał Łukasz Wantuch.

Kilkukrotne dachowanie na krakowskich Balicach

Za co dostaniesz 15, 14 i 12 punktów karnych?

Pytanie 1 z 10
Niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE