Rezolucja grupy radnych Krakowa przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej

2022-08-26 14:24
Smog Kraków
Autor: Andrzej Kamiński Trujące powietrze o poranku w Krakowie

Grupa radnych Krakowa, na czele z przewodniczącym rady, przygotowała rezolucję, w której sprzeciwia się zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski. We wrześniu radni województwa mają zdecydować o tym, czy okres wymiany pieców zostanie wydłużony o rok.

Kancelaria Rady Miasta Krakowa poinformowało w piątek, 26 sierpnia o rezolucji z apelem do zarządu i sejmiku województwa o utrzymanie w niezmienionej formie uchwały antysmogowej ze stycznia 2017 r. Pod apelem podpisała się grupa radnych związanych z klubem Przyjazny Kraków Jacka Majchrowskiego oraz radny Łukasz Sęk (klub PO-KO) i Stanisław Moryc (radny bez klubu, wybrany z listy PiS).

Uchwała ta poprzedzona była trudnymi konsultacjami i jest wynikiem społecznego kompromisu. Umówiliśmy się wtedy, że w trosce o zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu wszyscy podejmiemy starania, by poprawić jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie – podkreślił przewodniczący rady miasta, Rafał Komarewicz.

Jak ocenił, utrzymanie w mocy obecnych zapisów uchwały i skrupulatne ich przestrzeganie jest jedynym sposobem, "by nie zniweczyć wielu lat starań mieszkańców, aktywistów, samorządowców oraz organizacji społecznych w walce o czyste powietrze". Według przewodniczącego przesunięcie terminu likwidacji kotłów bezklasowych o rok, jak proponuje Zarząd Województwa Małopolskiego, zmniejszy zainteresowanie Małopolan wymianą kotłów bezklasowych.

Projekt zmian w uchwale antysmogowej przygotował Zarząd Województwa Małopolskiego, złożony z przedstawicieli PiS. Projekt przewiduje wydłużenie wymiany kotłów bezklasowych o rok, czyli do końca 2023 roku. Zakończyły się już konsultacje społeczne ws. zmian w uchwale. Nieoficjalnie wiadomo, że wpłynęło ponad 3 tys. opinii, ale urząd marszałkowski liczy jeszcze uwagi, które złożono w formie papierowej. We wrześniu radni będą głosować w sprawie.

Marszałek Witold Kozłowski wielokrotnie podkreślał, że decyzja o projekcie wydłużenia terminu wymiany pieców jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i samorządów. Zwracał też uwagę, że palenie śmieciami jest przestępstwem i nie ma na to zgody. Marszałek zaznaczał, że zdrowie Małopolan jest najważniejsze, ale w wyniku pandemii i wojny w Ukrainie zmieniła się sytuacja ekonomiczna i społeczna.

Wypadek w Kolbuszowej

QUIZ. Najczarniejsze charaktery polskich seriali. Rozpoznasz ich po złych uczynkach?

Pytanie 1 z 13
Zajmowały ją wyłącznie intrygi. Aby odzyskać ukochanego okrutnie kłamała i manipulowała. Kto to był?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE