Rewitalizacja Parku Bednarskiego tuż tuż. Przetarg na wykonawcę jeszcze we wrześniu

2020-09-01 14:41
Rewitalizacja Parku Bednarskiego tuż tuż. Przetarg na wykonawcę jeszcze we wrześniu
Autor: Akcja Ratunkowa dla Krakowa Ekipa pilarzy przy pracy w trakcie redukcji drzewostanu w Parku Bednarskiego, styczeń-luty 2020 r.

Przebudowa Parku Bednarskiego coraz bliżej realizacji. Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę jeszcze w tym miesiącu, projekt rewitalizacji jednak wzbudza pewne kontrowersje. Niektórym mieszkańcom, głównie aktywistom ekologicznym, nie podoba się, że rewitalizacja wiąże się z wycinką drzew.

Przetarg jeszcze we wrześniu a prace budowlane na początku przyszłego roku. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie szykuje się do poszukiwania generalnego wykonawcy rewitalizacji Parku Bednarskiego. Mają się pojawić mineralne nawierzchnie, nowe oświetlenie, toalety czy drewniana altana. Projekt wymagał też wycinki około 30 drzew, które kolidowały z planowanymi pracami.

W większości były to drzewa małe. Najwięcej tych kolizji było w miejscach gdzie wymieniamy ogrodzenie. Projektant tak starał się projektować by ścieżki, które generalnie powtarzają istniejący przebieg więc w sumie nie są w kolizji z drzewami, oraz inne elementy zagospodarowania, żeby nie wymagały jakichkolwiek wycinek - mówi Adam Kulczycki z ZZM.

Nie spodobało się to ekologom i aktywistom związanym z Akcją Ratunkową Dla Krakowa. Ich zdaniem nie może tak być, że rewitalizacja parku oznacza jakąkolwiek redukcję drzewostanu.

To jest dla nas oburzające bo wycinanie drzew pod nowe budynki, czy wycinanie drzew ze względu na projekt remontu parku jest niedopuszczalne. Projekt powinien być bezwzględnie dostosowany do istniejącego drzewostanu a nie odwrotnie - mówi Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Urzędnicy przyznają, że drzew wycięto więcej, ale zostały usunięte ze względu na zły stan zdrowia lub stanowiły potencjalne zagrożenie dla spacerujących. Firma, która zajmie się pracami budowlanymi ma zostać poznana do końca roku. Same prace to już najpóźniej wiosna przyszłego roku.

Planowaną rewitalizację Parku Bednarskiego śledzi nasz reporter Kuba Paduch.
Rewitalizacja parku miejskiego w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE