Rembrandt na Wawelu! Do października możecie podziwiać "Jeźdźca polskiego"

2022-08-17 16:57
Ula Bienia
Autor: Ula Bienia Rembrandt na Wawelu

"Jeździec polski" Rembrandta przybył na Zamek Królewski na Wawelu. Obraz datowany na rok 1655 został wypożyczony ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Od maja dzieło było eksponowane w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Teraz obraz można podziwiać na Wawelu w specjalnej aranżacji, w której główną rolę gra światło, charakterystyczne dla twórczości Rembrandta.

Od 18 sierpnia na Zamku Królewskim na Wawelu można podziwiać obraz olejny Rembrandta Harmenszoona van Rijna z 1655 roku. Dzieło zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 1898 roku na wystawie monograficznej malarza. Już wtedy "Jeździec polski" wyróżnił się z 123 prac artysty, zgromadzonych w Stedelijk Museum w Amsterdamie. Remont w The Frick Collection przyczynił się do tego, że obraz Rembrandta przyjechał w maju do Warszawy, a w sierpniu do Krakowa.

- To jeden z najbardziej tajemniczych obrazów Rembrandta. Nie wiemy, kogo ten tytułowy jeździec przedstawia i dlaczego artysta go tak namalował. Nie wiemy, czemu ten jeździec jedzie przez pusty krajobraz, co oznacza strumień, który ma przekroczyć oraz ognisko i sylwetki postaci w tle - mówi Joanna Winiewicz-Wolska, Kustosz Zbiorów Malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu. 

"Jeździec polski" znany jest także pod innymi tytułami takimi jak: "Kozak na koniu" czy "Lisowczyk". Obraz można podziwiać na Wawelu w specjalnie przygotowanej aranżacji. 

- Jest to bardzo ograniczona przestrzeń. Inspiracją do stworzenia aranżacji było światło, charakterystyczne dla Rembrandta. Drugą inspiracją był "Autoportret z dwoma kołami", gdzie w tle na ścianie artysta namalował dwa okręgi. Koło jako symbol doskonałości i wieczności - dodaje Winiewicz-Wolska.

Warszawski i krakowski pokaz obrazu Rembrandta to jedyne europejskie prezentacje dzieła. "Jeźdźca polskiego" można oglądać na Wawelu do 16 października.

Kamil z Krakowa toczy na kole garncarskim

Quiz geograficzny. Nad jaką rzeką leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Londyn znajduje się nad:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE