Regionalizacja obostrzeń w Polsce. Jakie restrykcje? Czwarta fala groźniejsza niż zakładano!

2021-10-21 14:21
covid
Autor: Pixaby Omikron - WHO oceniła nowy wariant koronawirusa

Regionalizacja obostrzeń najprawdopodobniej powróci! - Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie – powiedział w czwartek PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że trwa dyskusja na ten temat.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił dziś, że na sytuację epidemiologiczną w Polsce rząd chce reagować regionalnie. Oznacza to powrót regionalizacja obostrzeń! - W dalszym ciągu uważamy, że w obliczu wzrostu zakażeń rozwiązaniem jest reagowanie na poziomie regionów. Widać, że najgorsza sytuacja pod względem epidemicznym jest w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim, ale także w powiatach na wschód od Warszawy. Na razie we wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń chcemy powiązać trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie. Według tych kategorii określana byłaby strefa epidemiczna. Na razie o tym dyskutujemy – przyznał wiceminister.

CZYTAJ TAKŻE: Nauka zdalna w szkołach? W JEDEN dzień kilkaset szkół zmieniło tryb nauczania

Regionalizacja obostrzeń w Polsce. Jakie obostrzenia?

Na pytanie, jakie mogłyby być konkretnie obostrzenia dla poszczególnych stref, wiceminister odpowiedział, że trzeba zacząć od egzekwowania restrykcji, które obowiązują w tej chwili, czyli noszenia maseczek, zachowania bezpiecznego dystansu i dezynfekcji.

- Nastąpiło pewne rozluźnienie wynikającego z okresu wakacyjnego, spadku zakażeń. Teraz trzeba powrócić do przestrzegania tych podstawowych zasad. Rozmawiamy na razie o różnych rozwiązaniach. Decyzji w tej sprawie nie ma – zaznaczył.

Regionalizacja obostrzeń w Polsce. Czwarta fala zaskoczyła!

Odnosząc się do bieżącej sytuacji epidemicznej, stwierdził, że obserwowany w ostatnich trzech dniach wzrost zakażeń jest wyższy niż zakładano w prognozach.

- Szczególnie niepokojący jest duży wzrost zakażeń z tygodnia na tydzień. Prognoza wskazywała, że pod koniec października zakażonych będzie około 5 tys. osób. Tymczasem mamy codziennie już ponad osiemdziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem – powiedział.

Jego zdaniem równie niepokojący jest fakt, że coraz więcej pacjentów trafia do szpitali. - Przekroczyliśmy już w tej chwili liczbę 4 tys. Codziennie to jest 200 dodatkowych osób, które są hospitalizowane – zaznaczył.

Usnarz Górny. Imigranci siłowo forsują granicę. Niszczą ogrodzenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE