Frywolitki na Targach Sztuki Ludowej.

i

Autor: Ula Bienia

Raj dla miłośników folkloru! W Krakowie trwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

2021-08-23 10:28

Trwają jubileuszowe 45 Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Na Rynku Głównym w Krakowie można spróbować regionalnych potraw, kupić wykonane ręcznie przedmioty lub posłuchać muzyki. Celem targów jest pokazanie różnorodności kultury ludowej zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Potrwają do końca tygodnia.

Rynek Główny w Krakowie zapełnił się kolorowymi straganami. Sprzedawcy oferują swoim klientom regionalne potrawy, a także rękodzieła. Można kupić między innymi: ozdoby świąteczne, biżuterię lub frywolitki.

- Koronka frywolitkowa była znana już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Do Polski dotarła najpierw na dwór królewski, dlatego niektórzy uważają, że jest to koronka dworska. Wykonuje się ją czółenkami. Nici muszą być dobrze skręcone. Im cieńsza nitka, tym praca jet bardziej finezyjna, taka właśnie frywolna. Z kolei czym grubsza nitka, tym praca jest większa. Każda nitka ma więc swoje zalety - tłumaczy Eugenia Wieczorek, wystawiająca swoje rękodzieła na sprzedaż. 

Targi Sztuki Ludowej od lat cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających miasto turystów.

- Jest tu sporo różnych wyrobów sztuki ludowej, odzieży, przedmiotów gospodarstwa domowego. Nawet są oscypki z Zakopanego. Myślę, że warto robić takie targi. Przeszłość tworzy też naszą przyszłość i powinniśmy o tym pamiętać, a to jest taka przystępna forma, w której każdy znajdzie coś dla siebie - mówią uczestnicy wydarzenia.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie potrwają do 29 sierpnia.

Powódź w krakowskim Bieżanówie
Sonda
Masz ze sobą parasol?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE