Rafał Komarewicz

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski

Wiadomości

Rafał Komarewicz na przedwyborczej konwencji w Krakowie. Priorytetami komunikacja miejska, smog, referenda i metro

2024-02-28 7:28

We wtorek, 27 lutego w hali Hutnika Kraków na przedwyborczej konwencji z mieszkańcami spotkali się kandydat na urząd prezydenta Krakowa, poseł Rafał Komarewicz i marszałek sejmu Szymon Hołownia. Były przewodniczący Rady Miasta przedstawił swoje wyborcze postulaty, wśród których priorytetowe miejsce zajęły komunikacja miejska, problemy z jakością powietrza, a także budowa metra.

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie. Rafał Komarewicz na przedwyborczej konwencji

We wtorkowy wieczór w hali Hutnika Kraków odbyła się przedwyborcza konwencja, w której udział wzięli kandydat na prezydenta Krakowa, poseł Rafał Komarewicz oraz gość specjalny, marszałek sejmu Szymon Hołownia. Na spotkaniu w Nowej Hucie pojawiło się kilkaset osób, które wypełniły salę niemal po brzegi. Najpierw głos zabrał marszałek sejmu, który przywitał się ze stolicą Małopolski. Lider Polski 2050 przedstawił również swojego kandydata na urząd prezydenta Krakowa.

Rafał Komarewicz ma pomysł na Kraków i o tym pomyśle będzie wam opowiadał. Chcemy powiedzieć wam, że jest on częścią większej całości. Jest częścią Polski 2050 (…). Żyjemy w pewnym sensie w momencie przełomowym, w momencie zmian i w Krakowie to widać. Po tak długich rządach prezydenta Majchrowskiego przychodzi czas nowych rządów. W miastach wyglądało to różnie, natomiast na poziomie Polski trudno nie mieć wrażenia, że te ostatnie dwadzieścia lat to w większy lub mniejszy sposób była polityka oparta o konflikt – mówił marszałek sejmu Szymon Hołownia.

Na scenie pojawił się również Rafał Komarewicz. Kandydat na urząd prezydenta Krakowa mówił o swoim planie na rozwój stolicy Małopolski.

Wszyscy, bez względu na nasze poglądy chodzimy tymi samymi chodnikami i jeździmy tymi samymi ulicami. Zadaniem prezydenta Krakowa jest to, aby stworzyć komfortowe życie mieszkańcom miasta. Mam nadzieję, że takie życie stworzę mieszkańcom stolicy Małopolski. W Krakowie udało się załatwić kilka spraw, natomiast są pewne rzeczy, które są niestety trudne do rozwiązania i odłożone w czasie. Największymi problemami są: komunikacja miejska i kwestie transportowe. Zawsze byłem przeciwnikiem tego, żeby zmieniać, ograniczać ruch w Krakowie, nie dając mieszkańcom czegoś w zamian. Komunikacja miejska w nowoczesnej metropolii powinna być przede wszystkim dostępna również w dzielnicach peryferyjnych. Powinna być także tania – powiedział Rafał Komarewicz.

Były radny i przewodniczący Rady Miasta Krakowa mówił również o problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Kolejnym problemem jest smog, który jest, można powiedzieć – poza Krakowem. Kiedy dzisiaj wchodziliście do hali, to myślę, że też czuliście ten nieprzyjemny zapach. W obwarzanku krakowskim dalej można palić węglem. Bardzo ważne jest to, aby stworzyć metropolię krakowską, bo wtedy otrzymamy większe fundusze, które można przeznaczyć na wymianę pieców węglowych w obwarzanku krakowskim – mówił poseł.

Pomysłem Rafała Komarewicza są również lokalne referenda.

Trzecią ważną rzeczą, którą należy wprowadzić są referenda, czyli dialog z mieszkańcami. Jestem przekonany, że takie referendum powinno się odbyć po każdych wyborach samorządowych, ponieważ to mieszkańcy wskazują kierunek w którym chcą, aby ich miasto się rozwijało – dodał.

Poseł wraz z marszałkiem sejmu poruszyli również głośny temat metra, który budzi żywą dyskusję w lokalnej przestrzeni publicznej. W optyce Polski 2050 metro w Krakowie jest istotne, a jego budowa również jest częścią programu wyborczego Rafała Komarewicza.

Nowa ścieżka rowerowa na al. 29 Listopada. Skończyło się rzezią drzew

Szymon Hołownia w Krakowie