Radni wybrali nowych honorowych obywateli Krakowa. Nie zabrakło kontrowersji

2021-06-09 21:24 ŁM
Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa? Chce tego przewodniczący rady miejskiej
Autor: Harald Krichel/CC BY-SA 4.0/wikipedia, Sławek - Mleczko Andrzej/CC BY-SA 2.0/wikipedia

Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko zostali honorowymi obywatelami Krakowa. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta. Decyzja nie była jednogłośna, ponieważ przeciw zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

- To dla mnie bardzo przykre, ponieważ to nie jest tak, że poglądy każdego honorowego obywatela Krakowa muszą być zgodne z Radą Miasta. Naszym zadaniem jest docenienie twórczości i osiągnieć, tylko o to w tym chodzi - komentuje głosowanie radny Łukasz Sęk z Koalicji Obywatelskiej.

Łoś biegał po Krakowie

Radni Prawa i Sprawiedliwości liczne głosy przeciwko nadaniu tytułu polskiej noblistce tłumaczyli ostatnimi wypowiedziami Olgi Tokarczuk na łamach jednej z włoskich gazet.

- Autorka w skandalicznych słowach zaatakowała Polskę, przyrównując władze naszego kraju do władz Białorusi. Szkodzenie tym samy Polsce jest błędne, dlatego głosowaliśmy przeciwko. Natomiast Andrzej Mleczko i jego twórczość była elementem tworzenia podziałów społecznych, a uważamy, że honorowy obywatel nie powinien budzić zastrzeżeń - mówi radny Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości.  

Nadanie tytułu Andrzejowi Mleczce odbędzie się pod koniec września w czasie Uroczystej Sesji Rady Miasta. Data nadania tytułu Oldze Tokarczuk, ze względu na napięty grafik artystki, nie jest jeszcze znana.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!