Protestujący Krakowianie poszli spotkać się ze zmarłymi, czyli Prawem i Sprawiedliwością

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Kwiaty i wieńca zakupione żeby wspomóc branżę kwiaciarską ostatecznie trafiły przed siedzibę PiS przy ulicy Retoryka.

Protestujący Krakowianie poszli spotkać się ze zmarłymi, czyli Prawem i Sprawiedliwością

2020-11-01 18:38

Dzień Wszystkich Świętych w Krakowie pod znakiem kolejnych antyrządowych manifestacji. Marsz protestacyjny zorganizowali krakowscy studenci i studentki. Ruszyli spod Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w kierunku krakowskiej siedziby PiS przy ulicy Retoryka. Tam zaczęli masowo składać wieńce, chryzantemy i zapalać znicze jako symbol pogrzebu partii.

Rząd zamknął cmentarze więc Krakowianie wyszli na ulice. Dzień Wszystkich Świętych jest jednocześnie dziewiątym już dniem antyrządowych protestów w stolicy Małopolski. Tym razem organizatorami marszu protestacyjnego byli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacer zaczął się pod rektoratem uczelni i ruszył Plantami w kierunku ulicy Zwierzynieckiej a potem Retoryka, gdzie znajduje się krakowska siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

Nie mogę znieść tego, co się dzieje w naszym kraju. Mam dość tego rządu, mam dość wszystkich zmian PiS-u. Uważam, że Polska schodzi na psy i jeżeli czegoś nie zrobimy teraz, to za chwilę będzie za późno - mówi jedna z protestujących kobiet.

Wątek studencki jednak nie zgubił się w liczącym sobie około 2 tysiące osób tłumie.

Jesteśmy też tutaj po to, aby powiedzieć Panu Czarnkowi [Minister Edukacji i Nauki - przyp. red.], że autonomia uczelni jest sprawą pierwszorzędną - mówi jeden z organizatorów marszu.

Pochód pomaszerował z Retoryka ulicą Piłsudskiego w rejon Plant, okrążył całe Stare Miasto i zakończył się ostatecznie na Rynku Głównym. Na jutro/dziś zaplanowane są kolejne manifestacje. Rowerowa i samochodowa o godzinie 18:00 oraz składanie chryzantem przed kurią metropolitalną o godzinie 20:00.

Na proteście krakowskich studentek i studentów w Dzień wszystkich był nasz reporter Kuba Paduch:
Protesty antyrządowe w Dzień Wszystkich Świętych na ulicach Starego Miasta w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE