Prokurata odmówiła śledztwa ws. kard. Stanisława Dziwisza. Skąd takie działanie?

2021-01-22 8:06 nm
Kardynał Stanisław Dziwisz
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Kardynał Stanisław Dziwisz

Nie będzie śledztwa w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza. Kapłan miał wiedzieć o pedofilii w Kościele, ale nie zrobił nic, by jej sprawcy ponieśli jakieś konsekwencje. Zawiadomienie pojawiło się po publikacji filmu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" w TVN24.

Prokurata odmówiła śledztwa ws. kard. Stanisława Dziwisza. Skąd takie działanie?

Nie będzie śledztwa ws. kard. Stanisława Dziwisza. "Przeniesienie księdza do innej parafii to nie utrudnianie postępowania czy ukrywanie osoby". Tak krakowska prokuratura tłumaczy tę decyzję. Zawiadomienie dotyczyło możliwości tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Zostało złożone po emisji filmu "Don Stanislao".

Kraków sprzeciwia się centralizacji szpitali

Trudno mówić o przestępstwie w sytuacji gdy, nie zawiadomił ktoś o ewentualnym popełnieniu przestępstw. Wówczas nie było takiego obowiązku prawnego zawiadomić o tych przestępstwach - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Zawiadomienie w sprawie kard. Dziwisza złożył europoseł partii Wiosna Łukasz Kohut. Jak komentuje tę sprawę?

To, że nie wezwano kard. Dziwisza na przesłuchanie, jest bardzo dziwne. Ja apelowałem o to, będąc w prokuraturze, bo ja byłem wezwany właśnie w tej sprawie. Prokuratura nie była tym zainteresowana, była bardziej zainteresowana tym, czy mam jakieś inne dowody poza filmem "Don Stanislao" - europoseł partii Wiosna Łukasz Kohut.

Polityk zapowiada, że w ciągu najbliższych dni złoży zażalenie na decyzję prokuratury.