Priorytetem główne drogi i komunikacja miejska. Kraków zmienia strategię w walce ze śniegiem

2022-12-15 13:03
Główne arterie i komunikacja miejska priorytetem. Kraków zmienia strategię w walce ze śniegiem
Autor: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie

Kraków postawił na zmianę priorytetów w kwestii odśnieżania miasta. Od teraz śnieg będzie usuwany z większym natężeniem przede wszystkim z głównych arterii i na trasach komunikacji miejskiej. To nowy plan działania po paraliżu miasta, do którego doszło w środę, 14 grudnia.

Jak będzie wyglądało odśnieżanie miasta?

Po ogromnych problemach na krakowskich drogach i utrudnionym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w środę, 14 grudnia, wiceprezydent Andrzej Kulig zwołał w na czwartkowy poranek posiedzenie komitetu akcji „Zima”.

- Podjęliśmy decyzję, że jeszcze z większym natężeniem będziemy odśnieżać główne arterie, w tym przede wszystkim te, na których są trasy komunikacji publicznej, czyli autobusów i tramwajów. To nasz priorytet ze względu na duże potoki pasażerskie, a także fakt, że to są arterie, na których zatrzymanie autobusu lub tramwaju najczęściej oznacza duży korek i utrudnienia dla całego ruchu - powiedział zastępca prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig.

Jako drugie w kolejności zadanie wiceprezydent wymienił konieczność lepszego utrzymania przystanków i peronów przystankowych, a także zadbanie o chodniki.

- Przystępujemy do stopniowego odśnieżania chodników, ale proszę pamiętać, że mamy ich ponad 700 km, więc to jednak trochę czasu zabierze, a nie ukrywam, że najwięcej sił i środków rzuciliśmy na drogi - dodał Kulig.

Andrzej Kulig przyznał, że miasto zwraca się z prośbą do utrzymujących chodniki, żeby postarali się zabezpieczyć je piaskiem, popiołem czy np. fusami z kawy.

- Intensywne opady śniegu wróciły. MPO poinformowało właśnie, że z zimą w Krakowie walczy obecnie 200 jednostek. Od trzech godzin jeżdżę po naszym mieście i mam wrażenie, że to tylko liczby i niestety przegrywamy walkę ze śniegiem – informował w środę, 14 grudnia zastępca prezydenta.

Sytuacja była trudna nie tylko na ulicach, ale również na trasach tramwajowych. Ruch tramwajowy w wielu miejscach był sparaliżowany, natomiast autobusy jeździły po skróconych trasach i z opóźnieniami. Z utrudnieniami musieli liczyć się kierowcy w całym mieście, choć służby uruchomiły wszystkie dostępne sprzęty.

Wiceprezydent przyznał, że mimo uruchomiania ponad 250 pojazdów odśnieżających i solących duża część z nich nie mogła wykonać swojej pracy, ponieważ stała w korkach. Według informacji przekazanych przez komitetowi przez służby, dużo samochodów osobowych stało w miejscu, buksowało lub się ślizgało, co blokowało przejazdy.

- Innym problemem była zaobserwowana na dużą skalę liczba ciężarówek i tirów które nie mogły podjechać pod górę, np. Górę Borkowską. Efekt był taki, że jak pokazują GPS-y, duża część tego sprzętu była unieruchomiona w tym okresie - mówił Andrzej Kulig.

Dodał, że trzecim problemem był paraliż zwrotnic tramwajowych.

- Mimo że wszystkie były naprawione i przeszły modernizację w ciągu tego roku, ilość śniegu, która spadła, sprawiła, że zarówno automatyka, jak i elektronika ulegały paraliżowi i trzeba było ręcznie to wszystko odśnieżać. Efekt jest taki, że mamy 300 kursów straconych autobusów i około 17 tramwajowych – powiedział.

Co czeka nas w kolejnych dniach?

Andrzej Kulig zaznaczył też, że najbliższych 48 godzin dla komunikacji w mieście może być jeszcze trudniejsze.

- Nie będzie już tak dużych opadów śniegu, ale będą duże opady marznącego deszczu, który będzie się przeradzał w lód - powiedział po spotkaniu.

W czwartek z powodu śliskich nawierzchni MPK skróciło trasy autobusów aglomeracyjnych. Linia 218 dojeżdża do przystanku Kleszczów Centrum, linia 267 kończy trasę na stacji Korzkiew Zamek, linia 262 - Rawałowice Góra, linia 229 - Kłokoczyn Szkoła, natomiast linia 278 kursuje z pominięciem Radwanowic.

- Zarząd MPK wystąpił z prośbą do wójtów i starostów o przyłożenie większej uwagi do utrzymania tych dróg, ponieważ często nie jesteśmy w stanie wyjechać na jakieś wzgórze. Niektóre z tych dróg są całkowicie zasypane śniegiem. W związku z tym skróciliśmy ogromną ilość linii aglomeracyjnych, co sprawiło, że mieszkańcy tych miejscowości często zostali pozbawieni możliwości komunikacji - skomentował Andrzej Kulig.

W samym Krakowie problemy od rana miały tramwaje w Nowej Hucie. Z powodu zablokowanej zwrotnicy przy Kopcu Wandy linie 16, 21 i 22 zostały wydłużone do Pleszowa. MPK przekazało w czwartek rano informację o zalodzonym torowisku przy ul. Kocmyrzowskiej, z powodu którego linie 1 i 4 zostały skierowane do Kombinatu i Pleszowa. Na trasie Kombinat - Wzgórza Krzesławickie wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Pasażerowie informowali też o awarii tramwaju na ul. św. Wawrzyńca w kierunku Poczty Głównej, a także o problemach ze zwrotnicą przy Teatrze Bagatela oraz w Pleszowie. W czwartek rano wszystkie drogi były już przejezdne, a większość z nich czarna.

Krakowska Galeria Plaza przeznaczona do rozbiórki

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. W których województwach leżą te polskie miasta?

Pytanie 1 z 10
W którym województwie leży Kalisz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE