Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Premier przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci zmarłego strażaka OSP Balice

2022-09-29 14:53

Premier Mateusz Morawiecki przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci zmarłego strażaka – poinformowało w czwartek, 29 września biuro wojewody małopolskiego. Druh OSP, Andrzej Puskarz został potrącony w nocy z poniedziałku na wtorek (26/27 września) na A4 w rejonie Balic, podczas służby. Jego żona Magda, strażaczka, jest w szpitalu. Trwa walka o jej powrót do zdrowia.

W nocy z poniedziałku na wtorek (26/27 września) doszło do kolizji samochodu osobowego z łosiem. Pojazd i zwierzę znajdowały się na pasie awaryjnym po zdarzeniu. Do jego zabezpieczenia skierowane zostały trzy załogi straży pożarnej z PSP JRG Kraków, OSP Balice i OSP Morawica. Jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Balice. Trzech strażaków zostało potrąconych przez auto. Wśród nich byli Andrzej i Magda (małżeństwo). Śmierć poniósł Andrzej, a jego małżonka, druhna Magda z licznymi obrażeniami została trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej powrót do zdrowia.

Nic nie zrekompensuje rodzinie tej straty, ale zdecydowałem, że zawnioskuję o przyznanie jej specjalnego świadczenia – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda złożył do premiera wniosek o rentę dla dzieci strażaka we wtorek, a premier natychmiast zdecydował o przyznaniu świadczenia. Comiesięczną rentę specjalną dzieci będą otrzymywać od 1 października 2022 roku do czasu kontynuowania nauki w szkole, do osiągnięcia 25. roku życia. Renta będzie wypłacana niezależnie od innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Przekazuję całej rodzinie wyrazy współczucia od pana premiera, który jest głęboko poruszony tą tragedią – powiedział Kmita, który wystąpił także do prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie druhowi Andrzejowi pośmiertnie Złotego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Przekazując rodzinie swoje wyrazy współczucia i solidarności wojewoda podkreślił, że strażak do końca wypełnił słowa przysięgi: „Świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia”.

Wojewoda małopolski wystąpił do Stalexportu – administratora autostrady – o pilne odniesienie się do okoliczności, które przyczyniły się do wypadku, tzn. wtargnięcia dużego, dzikiego zwierzęcia. „Oczekuję szczegółowej informacji o ostatniej kontroli urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem zwierząt na obszar autostrady zarządzanej przez spółkę, w tym zwłaszcza odcinka na którym doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Oczekuję także, że prywatny zarządca autostrady wesprze finansowo rodzinę zmarłego strażaka ochotnika. To jest w moim przekonaniu moralna powinność spółki” – poinformował Łukasz Kmita.

Pogrzeb ochotnika odbędzie się w piątek, 30 września o godz. 11, w kościele parafialnym w Balicach. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny w Morawicy. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział przedstawiciele wojewódzkiej administracji rządowej i samorządowej, a także kierownictwo Komendy Głównej PSP.

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać

QUIZ. Zapożyczenia i kalki językowe. Rozpoznasz rusycyzmy i germanizmy w języku polskim?

Pytanie 1 z 12
To jeden z najpopularniejszych rusycyzmów w języku polskim. Wskaż go: