Powstała wielostronna koalicja przeciwko organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Członkowie nowopostałej koalicji zbierają podpisy pod obywateslkim projektem uchwały.

Powstała wielostronna koalicja przeciwko organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie

2021-11-19 14:40

Koalicja ekologów, aktywistów miejskich i polityków opozycji przeciwko Igrzyskom Europejskim w Krakowie. Przygotowali projekt obywatelskiej uchwały, która zobowiąże Prezydenta miasta do odstąpienia od tej - zdaniem koalicjantów - wątpliwej jakości imprezy sportowej. Mieszkańcy nie wierzą też w zapewnienia, że cała sprawa nie odbije się finansowo na budżecie miasta.

Nowoczesna, Zieloni, Socjaliści, Lewica i krakowskie ruchy obywatelskie łączą siły. Powstała nieformalna koalicja przeciwko organizacji w Krakowie Igrzysk Europejskich. Jej członkowie zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały wzywającej Prezydenta Jacka Majchrowskiego by wycofał się z tego przedsięwzięcia.

Minęło już dużo czasu. Był to moment, kiedy można było uzyskać wszelkie informacje, ale też zapewnienia i gwarancje finansowe od Rządu. Tak się nie stało. Niecałe 17 miesięcy na to, żeby Igrzyska doprowadzić do faktu. No wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to nierealne - mówi członek koalicji i krakowski Radny Łukasz Maślona.

Rządowa specustawa w sprawie Igrzysk przewiduje dofinansowanie sześciu inwestycji w krakowską infrastrukturę sportową, w tym rozbudowę stadionu Wisły. Nie ma jednak w ustawie mowy choćby o infrastrukturze komunikacyjnej. Wątpliwy jest też prestiż imprezy.

Przypomnę, że jej pierwsza edycja odbyła się w Baku, w Azerbejdżanie. Druga w Mińsku, na Białorusi. Czwarta być może się w ogóle nie wydarzy, bo jeszcze żadne miasto nie zgłosiło się by znaleźć się w tak zaszczytnym gronie jak państwa rządzone przez dyktatorów - mówi Posłanka i koalicjantka Daria Gosek-Popiołek.

Do złożenia obywatelskiego projektu uchwały potrzeba 300 podpisów. Urząd Miasta Krakowa wcześniej deklarował, że ostateczna decyzja w sprawie Igrzysk zapadnie do końca roku.

Przy powstaniu koalicji anty-IE był Kuba Paduch:
Terroryści przerwali igrzyska | Kiedyś to było