Powstała petycja do Papieża w sprawie otwarcia krakowskich ogrodów klasztornych

i

Autor: pixabay.com Papież Franciszek jest znany z proekologicznych poglądów.

Mieszkańcy chcą otwarcia ogrodów klasztornych. Napisali w tej sprawie list do papieża Franciszka!

2021-03-15 13:49

Mieszkańcy Krakowa chcą udostępnienia im ogrodów klasztornych znajdujących się na terenie miasta. Napisali w tej sprawie list otwarty skierowany do Papieża Franciszka. Uznali, że Ojciec Święty, jako osoba, która odwiedziła Kraków przy okazji Światowych Dni Młodzieży, zainteresuje się sprawą i opowie po stronie mieszkańców.

Odwołania do encykliki "Laudato si" oraz cytowanie Jana Pawła II. Krakowscy aktywiści miejscy napisali list do Papieża Franciszka z prośbą o wstawiennictwo w sprawie udostępnienia ogrodów klasztornych mieszkańcom. Uznali, że Papież Franciszek znany ze swojej otwartej, proekologicznej postawy zainteresuje się tym tematem.

Prawie 16 hektarów w ścisłym centrum Krakowa zamkniętych jest za wysokimi murami, niedostępnych dla mieszkańców. Chcieliśmy zapytać Papieża, czy tego typu działanie jest zgodne z tymi naukami, które głosi Kościół szczególnie w ostatnim czasie - mówi miejski radny Łukasz Maślona.

Rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy komentuje, że każdy ma prawo napisać do Ojca Świętego. Dodaje, że Misjonarze nie są przeciwni wpuszczaniu ludzi do swojego ogrodu, ale...

Trzeba pamiętać o tym, że ogród stanowi integralną część seminarium duchownego, a seminarium kieruje się swoimi prawami. Jest miejscem formacji przyszłych duchownych, a więc miejscem wyciszenia, modlitwy, konteplacji. Ponad to ogród, a przynajmniej nasz ogród nie jest w ścisłym sensie parkiem - mówi Ksiądz Paweł Holc.

Aktywiści w liście podkreślają, że rozumieją charakter klasztorów i seminariów. Chodzi im tylko o rozpoczęcie dialogu i wypracowanie jakiegoś kompromisu. Księża są na to otwarci, ale twierdzą, że pałeczka jest w rękach Magistratu, który nie zwrócił się nigdy do nich z taką prośbą.

Urząd Miasta Krakowa nie posiada w tej sprawie stanowiska. Gmina wychodzi z założenia, że decyzja co do udostępnienia ogrodu danej instytucji religijnej należy wyłącznie do tej instytucji.

Ogród Botaniczny zimą

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?