WCR w Krakowie potwierdza. Rezerwiści zostaną powołani na ćwiczenia

i

Autor: UM Elbląg/pixabay WCR w Krakowie potwierdza. Rezerwiści zostaną powołani na ćwiczenia

Powołania na ćwiczenia wojskowe. WCR potwierdza: w Krakowie będą wysyłać karty do rezerwistów

2023-03-27 18:54

Ćwiczenia wojskowe 2023. Czy każdy otrzyma powołania? Czy taka sytuacja będzie również w Krakowie? Okazuje się, że tak. Krakowscy rezerwiści także otrzymają powołania na ćwiczenia wojskowe. WCR oficjalnie potwierdziło zamiar przeprowadzenia ćwiczeń rezerwy, które odbędą się już w tym roku. Karty będą wysyłane na około półtora miesiąca przed terminem stawienia się w jednostce.

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Kto otrzyma powołania?

Mimo, że od prawnego zawieszenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce minęło już dwanaście lat, to ogłoszone plany powołania rekordowej liczby rezerwistów na przyszłoroczne ćwiczenia wojskowe wywołały ogólnopolską burzę. Nie obyło się bez sporów, setek analiz czy niepewności, jaka padła na młodszą część społeczeństwa. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie potwierdziło, że małopolscy rezerwiści także mogą spodziewać się kart z powołaniami.  

Powołania na ćwiczenia wojskowe 2023. Kto otrzyma przydział?

Zgodnie z planami Ministerstwa Obrony Narodowej, powołania mają trafić do:

  • do 17 128 osób zawodowej służby wojskowej, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego,
  • do 200 000 żołnierzy rezerwy w celu przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych –  w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy,
  • do 10 000 żołnierzy aktywnej rezerwy,
  • do 28 580 osób dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
  • do 38 000 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Kto może dostać wezwanie na ćwiczenia wojskowe 2023?

Powołania na ćwiczenia żołnierzy rezerwy w 2023 roku mogą otrzymać wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, także ci, którzy znajdują się obecnie w rezerwie pasywnej. Rezerwa pasywna składa się z osób, które przeszły kwalifikację wojskową, są zdolne do pełnienia służby ale nigdy nie były w wojsku. To także ci, którzy przeszli przez szkolenie, ale nie złożyły przysięgi wojskowej. W większości jednak mundury przywdzieją te osoby, które mają za sobą przeszkolenie.

Ile osób powoła krakowskie WCR?

W kwestii powołań kontaktowaliśmy się z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Krakowie.

- Tak, w tym roku planowane są ćwiczenia żołnierzy rezerwy. W pierwszej kolejności takiego powołania mogą się spodziewać osoby posiadające nadane przydziały mobilizacyjne oraz ochotnicy. W zależności od rodzaju ćwiczeń organizowanych przez jednostki wojskowe, mogą one być jednodniowe, krótkotrwałe, od 2 do 30 dni lub długotrwałe od 31 do 90 dni – informuje mjr Dariusz Kundera z WCR w Krakowie.

Szef Działu Rekrutacji odpowiedział też na pytanie dotyczące liczby powołanych rezerwistów.

- Wiemy, jaka to będzie liczba, ale są to informacje niejawne, które wynikają z rocznych planów szkoleniowych jednostek wojskowych. Karty powołania będą wysyłane na około półtora miesiąca przed rozpoczęciem ćwiczeń – informuje mjr Kundera.

Wezwania na ćwiczenia wosjkowe 2023. Co z pracą?

W praktyce powołanie na ćwiczenia rezerwy oznacza, iż pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas jego nieobecności, co jest równoznaczne z brakiem wypłaty pensji. Zgodnie z prawem rezerwista otrzymuje od wojska uposażenie zasadnicze. Jeśli jest ono niższe niż wynagrodzenie wypłacane nam w pracy, możemy wówczas wnioskować o wypłatę rekompensaty. W przyszłym roku takie wnioski będą przyjmowali dowódcy poszczególnych jednostek wojskowych, które prowadziły ćwiczenia.  

K.RABENDA: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PALIW