Powódź uderzyła też w UJ i AGH. Zalane piwnice i sprzęt techniczny

i

Autor: Co jest nie tak z Krakowem, Facebook.com Tak wyglądały piwnice niektórych budynków AGH w piątek.

Powódź uderzyła też w UJ i AGH. Zalane piwnice i sprzęt techniczny

2021-08-10 13:37

Skutki niedawnych ulew wciąż odczuwalne. Straty nadal liczą najstarsze krakowskie uczelnie czyli Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza. W tym pierwszym przypadku zamknięta jest Biblioteka Jagiellońska, gdzie trwa osuszanie poziomu minus jeden. AGH z kolei nie potrafi jeszcze ocenić co da się odratować, a czego nie.

Krakowskie uczelnie wciąż walczą ze skutkami ubiegłotygodniowych ulew. Wciąż zamknięta jest Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego a Akademia Górniczo-Hutnicza liczy straty związane z uszkodzeniem kilkunastu budynków.

To są przede wszystkim piwnice w tych pomieszczeniach. W części są to pomieszczenia magazynowe, w części są to pomieszczenia gdzie znajdują się na przykład lodówki z probówkami, no więc bardzo różne pomieszczenia, ale przede wszystkim piwniczne - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Na szczęście tu nie ucierpiał żaden sprzęt elektroniczny, czego nie można powiedzieć o Bibliotece Jagiellońskiej, w której na poziomie minus jeden woda miała metr wysokości.

Na tym poziomie są różnego rodzaju sprzęty także elektroniczne. Mówimy tutaj o agregatach, wentylatorach, silnikach w maszynowniach i nadal jeszcze nie działa system wentylacji i klimatyzacji, nie działają tez windy - mówi rzecznik UJ Adrian Ochalik.

W tej chwili w Bibliotece trwa osuszanie zalanego dobytku. Wstępne ponowne otwarcie Biblioteki jest planowane na środę.

AGH poczyniła już kroki żeby rozwiązać problem połączonych odpływów deszczowych i kanalizacyjnych. Uczelnia zamierza zadbać o małą architekturę retencyjną w postaci zbiorników na wodę opadową.

Walkę Krakowa ze skutkami powodzi sprawdza na bieżąco Kuba Paduch:
Powódź w krakowskim Bieżanówie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE