Postać niesłusznie zapomniana. Fotografie z życia Aleksandry Mianowskiej w Muzeum AK

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Zdjęcia prezentują Dr. Mianowską nie tylko w służbie, ale też w codziennym życiu.

"Postać niesłusznie zapomniana". Fotografie z życia Aleksandry Mianowskiej w Muzeum AK

2021-09-26 14:28

Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających życie i służbę Aleksandry Mianowskiej zostało wystawionych w krakowskim Muzeum Armii Krajowej. Dzieła pochodzące z różnych zbiorów opowiadają historię nie tylko sanitariuszki działającej w krakowskiej konspiracji, ale też zwykłej kobiety, która stworzyła sobie życie w trudnych czasach.

"Postać niesłusznie zapomniania". Tak o działaczce konspiracyjnej Aleksandrze Mianowskiej mówią darczyńcy dzieł prezentowanych na najnowszej wystawie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. "Oblicza Aleksandry Mianowskiej" to zbiór około czterdziestu fotografii, które przedstawiają krakowską sanitariuszkę zarówno w służbie jak i w życiu codziennym.

Są to fotografie nie takie typowo martyrologiczne przedstawiające pacjentów i rannych, ale też na przykład fotografie, na których ona pozuje, uśmiecha się - mówi kuratorka wystawy Izabela Cisek.

Pierwsze osoby zwiedzające wystawę przyznają, że to cenna lekcja historii.

Bardzo fajnie, że coś takiego zostało zorganizowane. To rzeczywiście jest barwna i bardzo ważna postać - mówi jedna osoba - sama w sobie była niezwykła. Jej talenty, fakultety, niezwykła działalność w każdym właściwie zakresie. to robi największe wrażenie - dodaje inna.

Aleksandra Mianowska, urodzona w 1912 roku, była między innymi działaczką Rady Głównej Opiekuńczej i Rady Pomocy Żydom "Żegota". Za swoją działalność została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, ale władze PRL dwukrotnie odmówiły jej wydania paszportu na wyjazd do Izraela bo go odebrać. Zmarła w 2000 roku w wieku 88 lat w Krakowie. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

Wystawę fotografii z życia Aleksandry Mianowskiej widział nasz reporter Kuba Paduch:
Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej