Ponad tysiąc miejsc postojowych na Osiedlu Podwawelskim? Mieszkańcy protestują

i

Autor: Wikimedia Commons/Paulina Poniewska

Ogromne parkingi zakorkują os. Podwawelskie?

Ponad tysiąc miejsc postojowych na Osiedlu Podwawelskim? Mieszkańcy protestują

2023-03-13 14:30

Na Osiedlu Podwawelskim zgodnie z nowym miejscowym planem mają powstać parkingi, które łącznie zaoferują ponad tysiąc miejsc postojowych. Mieszkańcy obawiają się, że zakorkowane obecnie osiedle stanie się nieprzejezdne. „Parkingi są potrzebne i bardzo dobrze, że powstaną, natomiast nie w takiej skali” – mówi mieszkanka osiedla Paulina Poniewska.

Parkingi na os. Podwawelskim będą zbyt duże?

W Krakowie procedowany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Osiedla Podwawelskiego. W miejsce trzech obszarów, gdzie znajdują się garaże blaszane, mają powstać parkingi kubaturowe, które zaoferują ponad tysiąc miejsc postojowych.

- Od razu zaznaczam, że parkingi są bardzo potrzebne. Tylko tu jest pytanie, czy Osiedle Podwawelskie, które jest w tym momencie zakorkowane i ciężko z niego wyjechać, jest odpowiednim miejscem do tego, żeby powstały na nim trzy ogromne parkingi na tysiąc miejsc. Z osiedla zrobi się Park&Ride, tym bardziej, że „podwawelskie” znajduje się praktycznie w samym centrum Krakowa – mówi mieszkanka osiedla Paulina Poniewska.

Mieszkańcy obawiają się, że osiedle stanie się punktem wypadowym w inne części miasta, m.in. na Zakrzówek, Stare Miasto, Podgórze czy do ICE Arena.

- Chodzi także o drogi, którymi trzeba będzie dojechać do tych parkingów. Mówimy o ulicach Bułhaka, Twardowskiego i Komandosów. One w tym momencie w godzinach szczytu są zakorkowane, podobnie jak ul. Monte Cassino i Armii Krajowej. Tak przeskalowane parkingi spowodują to, że każdego dnia w zakorkowane ulice wjedzie kilkaset aut – dodaje Paulina Poniewska.

Mieszkańcy chcą parkingów, ale mniejszych niż te planowane. W piątek, 10 marca odbyło się spotkanie Spółdzielni Mieszkaniowej „Podwawelska” z mieszkańcami. Omawiano tam wszystkie uwagi, które spółdzielnia chce wprowadzić do procedowanego planu.

- Rok temu miało miejsce trzecie wyłożenie planu miejscowego. Mieszkańcy złożyli ponad 1800 uwag. Żadna z nich nie została uwzględniona przez prezydenta. Obecnie trwa procedowanie planu, jesteśmy po pierwszym czytaniu i teraz jest moment, kiedy radni wprowadzają do niego poprawki. 22 marca odbędzie się drugie czytanie podczas sesji Rady Miasta Krakowa – informuje mieszkanka.

Jest szansa na porozumienie z mieszkańcami?

W sprawie parkingów skontaktowaliśmy się z radną Krakowa, Iwoną Chamielec.

- MPZP os. Podwawelskie przewiduje budowę wielopoziomowych parkingów. Nie da się ukryć, że są one bardzo potrzebne w naszej okolicy, zwłaszcza, że brakuje miejsc parkingowych nawet dla mieszkańców naszego osiedla. Dodatkowo, z uwagi na bliskie sąsiedztwo Starego Miasta, przypływ aut jest dyżur większy niż na innych osiedlach - informuje radna Iwona Chamielec. 

Czy uda się wprowadzić postulowane poprawki?

- W tym momencie odbywają się spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawiane są propozycje zmian do trzeciej wersji MPZP, która po roku znów wróciła pod obrady RMK. Przypomnę, że trzecia wersja planu została odrzucona 19.02.2022 przez RMK, z powodu ogromnego protestu mieszkańców. Blisko 2 tys. uwag nie zostało uwzględnionych przez Pana Prezydenta, a proponowany plan absolutnie był niezgodny z oczekiwaniami mieszkańców - informuje radna.

- Obecnie próbujemy znaleźć kompromis i wypracować stanowisko, które zadowoli wszystkie strony konfliktu. Dodatkowo, zwróciłam się do Rady Dzielnicy VIII Dębniki, z prośbą o rozesłanie informacji do wszystkich Wspólnot Mieszkaniowych oraz Spółdzielni z terenu os. Podwawelskiego, o wyrażenie na piśmie swojego stanowiska w sprawie MPZP. Termin składania poprawek wyznaczono do 21.03.2023, do godz. 12:00 - dodaje.

Wybudowanie parkingów oferujących mniejszą przestrzeń może mieć także swoje konsekwencje.

- Nie jest jeszcze przesądzone o wysokości wielopoziomowych parkingów, ale warto się zastanowić, czy nie lepiej zostawić proponowaną wysokość, z uwagi na to, że jeżeli obniżymy je w tej chwili i przyjmujemy plan, w przyszłości może być problem z ich rozbudową. A miejsc parkingowych ciągle brakuje - kończy przedstawicielka samorządu.

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym. Totalna nieodpowiedzialność kierowców

QUIZ PRL: Najbogatsi Polacy w PRL-u i ich tajemnice

Pytanie 1 z 10
Obywatele PRL uważali, że jeśli ktoś jest bogaty, to znaczy, że: