Sven Hannawald

i

Autor: Cyfrasport Sven Hannawald

Polscy kibice obrzucali go śnieżkami, a potem oklaskiwali w Zakopanem. Po latach wspominają go z nostalgią

2023-01-13 14:07

Skoki narciarskie w sezonach 2001/2002 i 2002/2003 budziły w Polsce wielkie zainteresowanie. Wszystko było zasługą Adama Małysza i jego międzynarodowych sukcesów. Był jednak zawodnik, który rzucił Polakowi wyzwanie. 22 lata temu Sven Hannawald stał się w Polsce wrogiem publicznym numer jeden. Jak było naprawdę?

Kim był Sven Hannawald?

Nazwisko niemieckiego skoczka z pewnością znane jest niemal wszystkim Polakom. W pewnym momencie, w sezonie 2001/2002 jego rywalizacja z Adamem Małyszem nie schodziła z ust milionów kibiców. Sven Hannawald był jednym z najbardziej zjawiskowych skoczków w historii.

Niemiec w sezonie 2001/2002 o Kryształową Kulę rywalizował oczywiście z Adamem Małyszem. Początkowo to Polak stawał na podium częściej, ale potem do głosu doszedł Hannawald, który w kapitalnym stylu, jako pierwszy skoczek w historii wygrał wszystkie konkursy jubileuszowego, 50. Turnieju Czterech Skoczni.

"Hanni" znany był ze swojego ekspresyjnego usposobienia, zwłaszcza podczas celebrowania zwycięstw, co kontrastowało ze skromnością, jaką prezentował Adam Małysz. Patrząc z perspektywy czasu, trudno jednak cokolwiek zarzucić niemieckiemu mistrzowi, bo zasługiwał na celebrowanie sukcesów w odpowiedni dla siebie sposób.

Emocje na Wielkiej Krokwi

Polscy kibice czekali z niecierpliwością na rywalizację skoczków w Zakopanem, która odbyła się 19 i 20 stycznia 2002 roku. W pierwszym konkursie Małysz zajął 7. miejsce, a Hannawald zakończył zawody na drugiej pozycji.

Kolejnego dnia było już jednak inaczej – Adam Małysz po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs na Wielkiej Krokwi, a Niemiec musiał zadowolić się drugim miejscem. Niestety, w trakcie konkursu podczas skoków Hannawalda słychać było przeraźliwe gwizdy, które z pewnością nie przysparzały Polakom dobrego wizerunku.

Podobnie było w marcu tego samego roku. Podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich w czeskim Harrachovie część polskich kibiców doprowadziła do żenujących scen i rzucała w niemieckiego zawodnika śnieżkami. Ten jednak nie pozostał dłużny i już po pierwszym skoku kierował ekspresyjne gesty w stronę polskich kibiców, a potem zdobył mistrzostwo. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata lepszy okazał się Małysz, który zdobył Kryształową Kulę. Niemiec zakończył sezon na drugiej pozycji.

W sezonie 2002/2003 Hannawald zrobił coś, co jeszcze rok wcześniej nie mieściło się w głowie. „Hanni” pobił rekord skoczni oczywiście w… Zakopanem, skacząc na odległość 140 metrów. Co ciekawe, po jego skoku polscy kibice nagrodzili go gromkimi brawami i aplauzem.

Czym dziś zajmuje się Sven Hannawald?

Sven Hannawald po latach przyznał, że niespodziewany koniec kariery w 2005 roku spowodowało wypalenie, depresja i problemy zdrowotne. Podczas przygody ze skokami narciarskimi Niemiec wygrał m.in. olimpijskie złoto w 2002 roku, był dwukrotnym Mistrzem Świata i Mistrzem Świata w lotach, a także triumfował w Turnieju Czterech Skoczni.

Obecnie Niemiec jest ekspertem w telewizji ARD, gdzie również zajmuje się skokami narciarskimi i po latach ciepło wypowiada się o Polsce i Polakach.

Orszak Trzech Króli w Krakowie 2023

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 60.? - QUIZ dla fanów kultowych brzmień

Pytanie 1 z 10
W którym roku ukazał się debiutancki album Boba Dylana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE