Stres przed Maturą? Polonista z Krakowa zaprasza do facebookowej grupy powtórkowej

2020-04-30 10:19 BP
Matura
Autor: Pixaby

To szczególnie trudny okres dla uczniów, którzy oprócz tradycyjnego stresu przed egzaminami mierzą się również z zamkniętymi na skutek epidemii szkołami. Pomocną dłoń wyciągnął do maturzystów polonista z Krakowa. Do grupy: „Matura z polskiego 2020/2021” mogą dołączyć uczniowie z całej Polski.

Dariusz Martynowicz uczy języka polskiego w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego w Krakowie. Na ponad miesiąc przed egzaminem dojrzałości polonista postanowił pomóc swoim uczniom – i nie tylko im, zakładając na Facebooku grupę „powtórkową”. Po jednym dniu dołączyło do niej aż 600 osób.

Sam jestem nauczycielem klas maturalnych w tym roku i zobaczyłem, że te ostatnie miesiące edukacji dla nich były trudne. W zeszłym roku był strajk nauczycieli, w tym roku koronawirus, no i pomyślałem, że jest miesiąc, w którym można jeszcze tym maturzystom w jakiś sposób pomóc – mówi Dariusz Martynowicz.

Do grupy może dołączyć każdy. Jej nazwa to „Matura z polskiego 2020/2021”. W każdy poniedziałek, środę i piątek polonista organizuje transmisję na żywo, tzw. „powtórki z Darkiem”. W trakcie tych transmisji nauczyciel przypomina o najważniejszych zagadnieniach maturalnych – na przykład o lekturach, teorii języka czy o wypowiedzi pisemnej. Codziennie pojawia się również tzw. „pojęciówka”, czyli plakat z ważnym pojęciem do zapamiętania.

Pomoc maturzystom oferują nie tylko nauczyciele. Zajęcia dla najstarszych roczników szkół średnich prowadzą także krakowscy studenci. W sieci można odnaleźć ich inicjatywę „Studenci Maturzystom”, czyli cykl dodatkowych zajęć ze wszystkich przedmiotów maturalnych. Z tej formy pomocy korzysta już około 900 uczniów.

Maturzyści, z którymi rozmawiał nasz reporter, cieszą się z dodatkowego miesiąca nauki do matury. Tym razem egzaminy nie odbywają się – jak to zwykle bywało – w maju, a w czerwcu. Jako pierwsza rozpocznie się matura z języka polskiego – zaplanowana jest na 8 czerwca. Ostatnie matury odbędą się 29 czerwca (m.in. historia muzyki, wiedza o tańcu, języki mniejszości narodowych), a absolwenci szkół średnich poznają swoje wyniki 11 sierpnia.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #14