Husaria, rycerze i dworzanie znów zagoszczą w Niepołomicach. Pola Chwały już w ostatni weekend września!

2021-09-20 9:00
Pola Chwały
Autor: Materiały prasowe

Po rocznej przerwie Pola Chwały wracają do Niepołomic! W tym roku tematem przewodnim będzie 400. rocznica bitwy pod Chocimiem. Z tej okazji mieszkańcy Niepołomic oraz przyjezdni mogą liczyć na masę atrakcji! Na co możemy liczyć w tym roku?

Pola Chwały - czym są?

Pola Chwały to coroczna, jedna z największych imprez historyczno-militarnych w naszym kraju. Wydarzenie organizowane jest przez prawdziwych miłośników historii i wojskowości. Każdy z nich w imprezę angażuje się na swój sposób. Jedni wcielają się postacie historyczne i z wielkim zapałem odgrywają rolę w rekonstrukcjach bitew. Drudzy szyją specjalne kostiumy. Jeszcze inni budują modele, śpiewają starodawne pieśni oraz tańczą. Są też tacy, którzy piszą książki i prace naukowe. Co łączy te wszystkie osoby? Zamiłowanie do historii, która nie jest dla nich czymś odległym, ale ważną częścią obecnego życia, a także pasją i radością, którą chcą dzielić się oraz zarażać innych.

Pola Chwały
Autor: Materiały prasowe

Pola Chwały 2021: kiedy dokładnie się odbędą?

Pola Chwały zawitają do Niepołomic w ostatni weekend września, czyli w dniach 24-26.09. To idealny moment, by właśnie tym wydarzeniem świętować nadejście jesieni. W 2021 roku Pola Chwały będą miały wyjątkowy charakter. Odbędzie się bowiem jubileuszowa, XV edycja tego wydarzenia. Impreza obejmie całe centrum Niepołomic. Główne wydarzenia Pól Chwały będzie można zobaczyć w najciekawszych punktach miasta.

Pola Chwały 2021 przypomną wyjątkową bitwę!

Niepołomice na trzy dni staną się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem. Na ulicach miasta będzie można spotkać rycerzy oraz żołnierzy z różnych epok i krajów. Przejadą też nimi wozy bojowe, które na co dzień można zobaczyć jedynie w muzeach. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii, ale także dla mieszkańców Niepołomic i okolic.

Pola Chwały
Autor: Materiały prasowe

Tematem przewodnim Pól Chwały 2021 będzie 400. rocznica bitwy pod Chocimiem, która miała miejsce w 1621 roku. Wtedy armia pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza pokonała Turków. Z tej okazji organizatorzy w pełnej krasie zaprezentują wiek XVII. Będzie można zobaczyć uzbrojenie i pokazy konne husarii - które pokaże Małopolska Chorągiew Husarska i Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej - Dexstrarius. Korpus Artylerii Najemnej za to zademonstruje repliki armat i muszkietów oraz przybliży obsługę puszkarską, jak i strzelecką. Jedną z największych atrakcji będzie odtworzenie bitwy Chocimskiej na ogromnym dioramie, czyli trójwymiarowej makiecie. Widzowie będą mogli zobaczyć przemieszczanie się oddziałów, które brały udział w walkach. Projekcji towarzyszyć będzie lektor, który wyjaśni wszystkie szczegóły starcia.

Pola Chwały
Autor: Materiały prasowe

Nie oznacza to jednak, że cała impreza będzie skupiać się tylko na wydarzeniach wokół bitwy pod Chocimiem! Zobaczymy również rekonstrukcje z innych epok, gry bitewne i historyczne, a do tego wystawy, konferencje i wykłady. Na niepołomickim Rynku rozłożone zostaną obozy, do których będzie można zajrzeć przez cały weekend. W niedzielę, 26 września o godz. 11.00 ulicami miasta przejdzie widowiskowa defilada. To jednak nie wszystko. Imprezę uwieczni koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Pola Chwały 2021 wspierają Sponsorzy - Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach oraz Powiat Wielicki.

Pola Chwały
Autor: Materiały prasowe

Artykuł sponsorowany.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE