Drink

i

Autor: Pixaby Podwyżki w 2021 roku. Co zdrożeje od nowego roku?

Alkohol, napoje słodzone, czworonogi. Za co zapłacimy więcej w 2021 roku? Lista podwyżek jest długa

2020-09-10 10:00

Przygotujcie portfele! W 2021 roku czekają nas spore podwyżki. W życie wejdą nowe podatki, a inne zostaną podwyższone. Co zdrożeje w 2021 roku? Na co trzeba się przygotować? Więcej przeczytacie na krakow.eska.pl.

Jeśli myśleliście, że w przyszłym roku uda wam się zaoszczędzić trochę pieniędzy, to niestety nie mamy dobrych wieść. W przyszłym roku czekają nas nowe podatki, podwyżki już istniejących oraz rządowe przyzwolenia na wzrost tzw. opłat lokalnych. Co zdrożeje w 2021 roku?

Podwyżki w 2021 roku. Co zdrożeje?

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie tzw. podatek cukrowy. Opłatą objęte zostaną napoje słodzone, podzielone na:

  • opłatę stałą - 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna)
  • opłatę zmienną - 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju

Co to oznacza? Więcej zapłacimy m.in. za słodzone napoje gazowane, które są w naszym kraju bardzo popularne.

Opłata "małpkowa"

Kolejny wzrost cen dotyczyć będzie alkoholi, a konkretnie tzw. "małpek". Ma to być 25 zł od litra 100 proc. alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Mówiąc proście za "setkę" 40 proc. wódki dopłacimy 1 zł.

Podatek od psa

Właściciele czworonogów również zapłacą więcej. Wysokość podatku ustalają gminy, Ministerstwo Finansów podaje jednak maksymalną kwotę. W 2021 roku górny limit to 130,30 zł za jednego psa (prawie 5 zł więcej niż w 2020 roku). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Właściciele psów muszą przygotować portfele. Wzrośnie podatek od czworonogów

Abonament RTV

Podwyżki szykują się również w abonamencie radiowo-telewizyjnym. Stawka za używanie radia wzrośnie o 0,5 zł. Natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego będzie trzeba zapłacić 1,8 zł więcej niż do tej pory.

Oprócz już wspomnianych w życie ma wejść też podatek od spółki (CIT), wzrośnie podatek od nieruchomości, opłaty targowej i uzdrowiskowej. Media mają też płacić podatek reklamowy. Więcej na temat nowych podatków oraz podwyższenia już obecnych pisze m.in. Business Insider.

Kraków: spot policji Małopolskiej o bezpieczeństwie dla rowerzystów pod tytułem "Dekalog Rowerzysty"
Posłuchaj o diecie na obniżenie cholesterolu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE