Podwyżki opłat za wodę i ścieki w Krakowie pod znakiem zapytania?

2022-01-28 19:14
Woda, kran
Autor: Pixabay

Zamieszanie wokół opłat za wodę i ścieki w Krakowie. Przemysław Daca, prezes Wód Polskich unieważnił ubiegłoroczną decyzję swojego podwładnego, zatwierdzającą nowe stawki.

Na Twitterze poinformował, że, nie zgadza się na nieuzasadnione podwyżki. Wyliczył, że opłata miałaby wzrosnąć aż o 30 proc. w stosunku do taryfy z lat 2018-21. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o zamieszaniu wokół cen za wodę i ścieki

Robert Żurek, rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa twierdzi, że prezes Daca posługuje się liczbami wziętymi z sufitu.

To w sumie ok. 15 proc. W pierwszym roku byłoby to 4,94 proc., w drugim 4,61 proc. i w trzecim roku 4,13 proc. Więc nie wiem, skąd wzięły się te liczby - zżyma się. 

Dodaje, że szef Wód Polskich uzasadniając swoją decyzję uwzględnił tylko jeden wskaźnik decydujący o wysokości stawek. Wytyka Dacy, że ten uzasadnił swoją decyzję również błędami formalnymi, a ówczesne kierownictwo krakowskiego oddziału Wód Polskich, zgadzając się na nową taryfę nie miało żadnych uwag i zatwierdziło wszystkie dokumenty. 

Zdumienia decyzją prezesa Dacy nie kryje Jacek Bednarz, przewodniczący komisji infrastruktury w Radzie Miasta Krakowa.

Należałoby dobrze zapoznać się z pełną informacją Wodociągów. Nagle decyzja o tym, że jest to nieważne, raz się mówi, że ze względu na cenę, raz, że ze względów formalnych. Jestem zdziwiony tą informacją - stwierdza. 

Przedstawiciele krakowskiego oddziału Wód Polskich odmówili komentarza kierując naszego reportera do rzecznika centrali. Pomimo prób nie udało się z nim skontaktować.

Grób Andrzeja Nowaka. Muzyka i kompozytora. Założyciela grupy TSA

Czy możesz mieć zespół lęku uogólnionego?

Pytanie 1 z 7
Jak często w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się zdenerwowany lub spięty?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE