Podkrakowskie gminy dostały pieniądze z projektu "Inicjatywa 600". Przeznaczą je na działania antysmogowe

2021-12-07 21:58
Tak smog unosi się nad Krakowem
Autor: Krzysztof Dadak

Niecałe czterysta dni zostało na wymianę kopciuchów w Małopolsce. Czternaście podkrakowskich gmin w ramach "Inicjatywy 600" otrzymało po około 30 tysięcy złotych na wymianę nieekologicznych pieców. Urzędnicy będą prowadzić kampanie informacyjne. Mieszkańcy gmin mogą także spodziewać się większych kontroli.

„Inicjatywa 600” to projekt stworzony w maju 2021 roku przez władze Krakowa, czternaście gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska oraz Polski Alarm Smogowy. Jego celem jest przyspieszenie wymiany kopciuchów i wdrożenie uchwały antysmogowej w Małopolsce. Pierwsze środki zostały już wypłacone, więc gminy z podkrakowskiego „obwarzanka” przystąpiły do działania. 

- Jednym z takich działań były kontrole za pomocą dronów. Okazało się, że wielu mieszkańców zaprzestało spalania odpadów. W kampaniach będziemy docierali do mieszkańców z potrzebnymi informacjami. To jest inwestycja, którą musi ponieść jedna rodzina, jeden mieszkaniec w budynku - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Od 1 stycznia 2023 roku wchodzi w życie uchwała antysmogowa. Do tego czasu mieszkańcy muszą wymienić swoje nieekologiczne piece. Władze Krakowa apelują, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. 

Bardzo często też zwlekamy z takimi decyzjami. Martwi mnie też to, że w momencie, kiedy spora liczba osób zdecyduje się na wymianę pieca to może się okazać, że na rynku nie będzie wystarczającej liczby firm o profilu grzewczym i instalacyjnym - mówi Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Jakości Powietrza.

W gminach Metropolii Krakowskiej w pierwszym półroczu tego roku wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2% wszystkich pieców przeznaczonych do likwidacji. Do wymiany pozostało jeszcze ponad 21 tysięcy kopciuchów. 

Kolejka po darmowego karpia w Krakowie

Dopasuj legendarny film do reżysera. Bez 11/15 nie pokazuj się w kinie

Pytanie 1 z 15
"Ojciec Chrzestny"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE