Planeta Lem zostanie powołana do życia w ciągu trzech lat

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Prezentacja projektu odbyła się w Centrum Kongresowym ICE podczas Festiwalu Bomba Megabitowa.

"Planeta Lem" zostanie powołana do życia w ciągu trzech lat

2021-09-14 14:57

Takiego miejsca w Polsce jeszcze nie było. Miasto szykuje się do swojej flagowej inwestycji w obszarze kultury, czyli budowy Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem". Powstanie na terenie dawnego Składu Solnego i ma być miejscem dialogu różnych form sztuki, nie tylko literatury ze sobą na wzajem w kontekście przyszłości rozwoju cywilizacyjnego świata.

Dawny krakowski Skład Solny stanie się "cyfrowym zamkiem". Tak niektórzy nazywają planowane w tym miejscu Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem". Urzędnicy miejscy opisują "Planetę" jako pierwsze w Polsce wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym. Krótko mówiąc będzie to miejsce nauki, sztuki, ale też rozważań o przyszłości świata.

To miejsce będzie właśnie takim miejscem transportu talentów, idei wszelakich, ale też miejscem mieszkańców naszego miasta otoczonych zielonymi ogrodami, wspaniałymi takimi peryskopami, lustrzanymi wieżami, które są takim kontrapunktem dla wież Starego Miasta - mówi Pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw Kultury Robert Piaskowski.

Na "Planetę Lem" złoży się między innymi wystawa stała o twórczości patrona Stanisława Lema, ale nie tylko.

Będzie księgarnia, będzie przestrzeń dla organizacji pozarządowych, a jak będzie taki piękny wrzesień jak dziś i nie będzie padać, to jest ogród, który przystosowany będzie do tego, by tam przesiadywać i czytać wierze, słuchać wiersze, ale nie tylko: prozę i reportaż też dopuszczamy - mówi kurator programu Lem 2021 Szymon Kloska.

Obecnie trwa gromadzenie dokumentacji projektowej budynku. Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się do końca 2024. Miasto ma wprawdzie listę organizacji, które zamieszkają na "Planecie Lem", ale jednocześnie podkreśla, że liczy na udział organizacji i instytucji oddolnych, które nawet jeszcze nie powstały.

Szczegóły tego ambitnego przedsięwzięcia poznał nasz reporter Kuba Paduch:
Otwarcie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema