Pędy chmielu. Nie zwracamy na nie uwagi, depczemy je, a są warte krocie

i

Autor: pl.freepik.com/Wikipedia Commons Pędy chmielu. Nie zwracamy na nie uwagi, depczemy je, a są warte krocie

Ciekawostki

Patrz pod nogi podczas spaceru w lesie. Depczesz roślinę, która jest warta fortunę!

2023-06-03 14:45

Pędy chmielu rosną dziko w lasach, zagajnikach czy nawet ogródkach - również w Polsce. Wbrew przewidywaniom, to nie ten chmiel, który wykorzystuje się do warzenia piwa, a młodziutkie pędy, które pojawiają się razem z wiosną. Mało kto wie, że są jednym z najdroższych warzyw na świecie. W Holandii kilogram pędów chmielu to wydatek nawet 1000 euro za kilogram.

Pędy chmielu. Depczemy je na potęgę, a są warte krocie

Myślimy, że są chwastem, bo często rosną na przykład w naszych ogródkach. Jak rozpoznać te cenne warzywa? Uprawy pędów chmielu są popularne w Belgii i Francji, natomiast w Polsce rosną one dziko. Wyrastają z ziemi i pną się ku górze. Młode pędy chmielu mają zielony lub biały kolor. Są w naszym kraju mało znane - szukają ich zazwyczaj osoby interesujące się zdrową żywnością. W smaku są lekko gorzkawe i orzechowe. Najczęściej przyrządza się pędy chmielu smażąc je na maśle. W lesie czy na polanie poszukiwanie pędów chmielu nie należy do najprostszych - trzeba robić to ręcznie odgarniając liście i ściółkę.

Pędy chmielu nie są w Polsce popularne i szeroko znane - z tego powodu wielu z nas po prostu rozdeptuje je podczas leśnych spacerów, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że za granicą kilogram może osiągać zawrotną sumę nawet około 1 tys. euro, czyli ponad 4 tys. zł. Najbardziej cenne są białe pędy - je trudniej odnaleźć w ziemi, za to wyrastają najwcześniej, już pod koniec zimy. Młodziutkie pędy chmielu zaliczane są do najdroższych warzyw świata, a jeśli chodzi ogółem o żywność - do produktów luksusowych, tak, jak na przykład trufle.

Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA]

Rolkarze opanowali Warszawę w Dzień Dziecka

Jadalny czy trujący? Rozpoznasz te grzyby? Sprawdź się w quizie

Pytanie 1 z 10
Boczniaki. Czy są jadalne?
grzyby
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE