"Partyzancki" park uratowany przed zabudową! Są pieniądze na rewitalizację

2020-12-21 16:04

Kilkuletnie starania mieszkańców i aktywistów przyniosły efekt. Założony przez nich „partyzancki” park przy ul. Dekerta na Zabłociu zostanie zalegalizowany i doprowadzony do porządku.

Przypomnijmy, niewiele brakowało, a miasto pozbyłoby się całego terenu, na którym miałyby powstać niewielkie bloki. Tak się jednak nie stało i dzięki poprawce radnego Artura Buszka, w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazły się pieniądze na rewitalizację zieleńca.

Presja mieszkańców przyniosła skutek. Przy ul. Dekerta powstanie park:

Możemy mówić o sukcesie, bo mamy zarezerwowane środki na zagospodarowanie tego terenu pod park kieszonkowy. Do projektu budżetu zgłosiłem poprawkę przewidującą na ten cel 400 tys. zł. Prezydent w autopoprawce przeznaczył ponad 2 mln. zł na zagospodarowanie 5 parków kieszonkowych w całym Krakowie, w tym przy ul. Dekerta. Wcześniej przygotowałem rezolucję do prezydenta, w której apelowałem o niesprzedawanie tego terenu. Myślę, że zapis w budżecie kończy dyskusję na ten temat - stwierdza Artur Buszek. 

Z takiego obrotu spraw cieszy się Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl, jeden z inicjatorów powstania parku.

Trzy lata starań mieszkańców i organizacji pozarządowych i okazuje, że się da. Da się wyłączyć teren ze sprzedaży, da się zrobić park, mimo, że plan miejscowy przewiduje zabudowę o niskiej intensywności. To piękna enklawa zieleni, zagubiona na Zabłociu. Myślę, że mało kto o niej wie, ona jest tak nieco wciśnięta między torami kolejowymi. Z pewnością będzie służyła mieszkańcom - mówi Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl. 

Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej przyznaje, że nowy park na Zabłociu z pewnością spełni swoją funkcję. 

Zabłocie nie obfituje specjalnie w tereny zielone. Park Stacja Wisła, urokliwy i popularny potrzebuje drugiego oddechu, więc to będzie takie uzupełnienie. to niewielki, 30-arowy obszar, ale jak wiemy parki kieszonkowe powstają na dużo mniejszych powierzchniach - wyjaśnia.

Dodaje, że wiosną, jeśli warunki epidemiczne na to pozwolą, w sprawie urządzenia parku odbędą się konsultacje społeczne. 

Park powstanie na jednej z działek pomiędzy torami kolejowymi, a dawnymi koszarami, które zostaną sprzedane i przeznaczone pod budowę wspomnianych przez Pawła Kubisztala bloków. 

Krakowskie ZOO zimą

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!