Pandemia koronawirusa z pozytywnym wpływem na środowisko? Tak twierdzą naukowcy AGH

2020-04-10 12:46 Kuba Paduch, Radio ESKA
Pandemia koronawirusa z pozytywnym wpływem na środowisko? Tak twierdzą naukowcy AGH
Autor: Facebook.com W mieście Nara w Japonii na ulicach pojawiły się stada jeleni.

Poprawa jakości powietrza w prawie całej Europie, czystsza woda w Wenecji, zwierzęta na ulicach dużych miast. Z różnych części świata napływają informacje o poprawiającym się stanie klimatu odkąd większość ludzi pozostaje w domach ze strachu przed koronawirusem. Pozytywny wpływ pandemii na środowisko potwierdza specjalista z Krakowa.

Lepsza jakość powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - to wpływ koronawirusa na środowisko. Naukowcy udowadniają, że odkąd siedzimy w domach przez pandemię, to korzysta na tym nasze otoczenie i przyroda. Tak twierdzi Jakub Bartyzel z zespołu fizyki środowiskowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Mamy dowody na to w kryzysie 2008 roku, że rzeczywiście kiedy gospodarka światowa zwolniła było ewidentnie widać też zmniejszenie się emisji gazów cieplarnianych. To co myślę, że możemy obserwować już w tym momencie, to są te kwestie związane z lepszą jakością powietrza w miastach - tłumaczy.

Z pustych ulic, parków i lasów korzystają teraz też zwierzęta. Coraz częściej wychodzą do centrum. Rodziny dzików, saren czy łosi można było obserwować ostatnio w Zakopanem czy w Krakowie.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wirtualne podróżowanie: zamki Małopolski warte odwiedzenia po pandemii