Krzesło, które zabija bakterie i wirusy. Innowacyjny wynalazek krakowskiej studentki

2021-09-13 19:48
Samodezynfekujące się krzesło stworzyła studentka PK.
Autor: Angelika Kopcińska

Samodezynfekujące się krzesło w ramach pracy magisterskiej stworzyła Angelika Kopcińska - studentka Politechniki Krakowskiej. Prototyp likwiduje bakterie, wirusy i inne drobnoustroje za pomocą światła UV-C. Samodezynfekujące się krzesło mogłoby być wykorzystywane w miejscach publicznych lub w środkach transportu.

Angelika Kopcińska zaczęła tworzyć swój pierwszy prototyp podczas wymiany studenckiej w Hiszpanii. Najpierw krzesło dezynfekowało się za pomocą płynu. Jednak ten niszczył ubrania i podrażniał skórę. Studentka zdecydowała się zmodyfikować prototyp, a zamiast zbiornika z płynem zamontowała diody ze światłem UV-C. 

- Na siedzisku krzesła znajduje się czujnik dotyku. Jeżeli ktoś usiądzie na krześle, sygnał z czujnika zostanie wysłany do sterownika. Po dziesięciosekundowym opóźnieniu włączy się część dezynfekcyjna. Silniki poruszają rolkami, które przemieszczają materiał krzesła, a ten przechodzi przez jednostkę dezynfekującą, w której są diody ultrafioletowe. Mechanizm przypomina trochę działanie drukarki - tłumaczy Angelika Kopcińska, twórca prototypu. 

samodezynfekującego się krzesła

Dezynfekcja światłem ultrafioletowym jest znana, a jej skuteczność potwierdzają badania naukowe. W swojej pracy magisterskiej studentka zawarła także trzy inne wizualizacje krzesła i miejsca jego wykorzystania. 

- Stworzyłam trzy typy krzeseł. Po pierwsze wzorowałam się na krakowskiej komunikacji miejskiej i na siedziskach w tramwajach. Kolejne jest do użytku w różnego rodzaju poczekalniach: na lotniskach lub w przychodniach. Trzeci typ to krzesło mobilne, które zasilane jest za pomocą baterii akumulatorowej i może być wykorzystywane w szkołach czy w restauracjach. Mechanizm działania w każdym typie jest taki sam - dodaje Kopcińska. 

Budowa krzesła zajęła studentce pół roku. Prototyp powstał w ramach pracy magisterskiej na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. 

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
10. Twój krewny ze Śląska pokazuje Ci zdjęcie swojego salonu i mówi "Mam nowy lojfer!". Co ma na myśli?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE