Ozdrowieńcu z COVID-19, oddaj osocze! Może pomóc w walce, tym, którzy nadal chorują

i

Autor: pixabay.com Pobieranie osocza w praktyce właściwie niczym nie różni się od zwykłego oddawania krwi.

Ozdrowieńcu z COVID-19, oddaj osocze! Może pomóc w walce tym, którzy nadal chorują

2020-05-27 13:25

9 w Małopolsce, ponad 300 w całym kraju. Ozdrowieńcy którzy przechorowali wywoływaną koronawirusem chorobę COVID-19 zgłaszają się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa aby oddawać osocze. Zawiera ono bowiem cenne przeciwciała, które mogą pomóc osobom wciąż walczącym z objawami choroby.

Przechorowaliście chorobę wywoływaną koronawirusem? Zgłoście się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Wasze osocze może pomóc tym, którzy wciąż walczą z COVID-19. W Małopolsce dawcami zostało już 9 ozdrowieńców. Jeden z nich oddał osocze dwukrotnie. Jak mówi Jolanta Raś wicedyrektorka krakowskiego RCKiK, osocze trafi do wszystkich krakowskich szpitali z oddziałami zakaźnymi.

Deponujemy osocze w naszym dziale ekspedycji pochodzące od ozdrowieńców po przechorowaniu COVID-19, których miano przeciwciał skierowanych do wirusa SARS-CoV2 jest o odpowiedniej wysokości i może wspomagać pacjentów zakażonych tym wirusem - tłumaczy.

RCKiK Jednocześnie apeluje do wszystkich osób aby oddawać krew. Pod takim apelem podpisuje się również Polski Czerwony Krzyż.

Cały czas przypominamy, że sytuacja pandemii nie stwarza przeszkód w oddawaniu krwi. Ostatnio mieliśmy też dwie bardzo udane akcje, jedną w Gorlicach, drugą w Nowym Sączu. Kolejne akcje będą w Starym Sączu i w innych naszych klubach też są uruchamiane - mówi dyrektorka krakowskiego PCK Małgorzata Pyka.

Przypomnijmy, że ozdrowieńcem jest osoba, która zachorowała na chorobę zakaźną, ale jej objawy ustały. Jeśli chodzi o koronawirusa, to w Małopolsce mamy takich osób prawie 800.

Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE