Park Wisławy Szymborskiej opóźniony? Zaskakujące odkrycie

i

Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Inwestycje w Krakowie

Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej opóźnione? Zaskakujące odkrycie

2023-04-13 15:32

Czy otwarcie nowego parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie zostanie opóźnione? Niestety, jest taka możliwość. Wszystko przez podziemne odkrycie, jakiego dokonano podczas prac. Poinformował o tym Zarząd Zieleni Miejskiej. Co dalej z inwestycją?

Park im. Wisławy Szymborskiej. Czy inwestycja się opóźni?

W czwartek, 13 kwietnia Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poinformował o odkryciu, jakiego dokonano podczas prac przy ul. Karmelickiej w Krakowie. Warto przypomnieć, że właśnie w tym miejscu powstaje park im. Wisławy Szymborskiej. W nowym, zielonym miejscu ma pojawić się 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców i dębów. Dodatkowo całość przyozdobią grusze, jabłonie, czereśnie i śliwy.

Oko ma cieszyć także niższa zieleń w postaci ponad 1500 krzewów, takich jak bez czarny czy ponad 18 tysięcy bylin – przywrotników czy olszewników himalajskich. Park uzupełni ponad 70 tysięcy cebul w postaci szafranu Tommasiniego czy ranników zimowych. Planowane otwarcie nowego parku im. Wisławy Szymborskiej miało nastąpić 2 lipca 2023 roku, w setną rocznicę urodzin noblistki.

Problem w tym, że inwestycja może się opóźnić, bo na terenie przyszłego parku podczas prac remontowych natrafiono na dawne zabudowania od strony ulicy Dolnych Młynów.

Sprawa jeszcze tego samego dnia zostanie zgłoszona do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który podejmie decyzje o dalszych pracach w tym rejonie oraz o ewentualnych badaniach archeologicznych.

Możliwe ewentualne opóźnienia w dalszych pracach – komentuje krótko Zarząd Zieleni Miejskiej.

Czuwam nad sytuacją. Sprawa zostanie sprawnie rozwiązana. Poczekamy na decyzję WOUZ (…). Myślę że otwarcie nastąpi w tym roku – skomentowała na Facebooku Katarzyna Jeleń-Motarska z firmy archeologicznej „Archeobud”.

Pozostając w klimacie parków - w galerii poniżej możecie zobaczyć, jak zmienił się remontowany Park Bednarskiego na Podgórzu.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria JACKOWSKI