Poruszające znalezisko w dziecięcych bucikach w obozie Auschwitz

i

Autor: Facebook: Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz Poruszające znalezisko w dziecięcych bucikach w obozie Auschwitz

Oświęcim: poruszające znalezisko w dziecięcych bucikach w Muzeum Auschwitz

2020-07-22 13:04

Do niezwykłego odkrycia doszło podczas prac na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. W dwóch bucikach znaleziono pamiątki pochodzące z okresu II wojny światowej. Mają one nie tylko wartość historyczną, ale przede wszystkim sentymentalną.

Wyjątkowego odkrycia dokonano podczas prac zabezpieczających buty należące do ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, które prezentowane są na ekspozycji głównej Miejsca Pamięci.

Udało nam się znaleźć dwie wyjątkowe, bardzo poruszające rzeczy. W jednym z dziecięcych bucików natrafiliśmy na napis: imię i nazwisko dziecka Amos Steinberg, oznaczenie transportu oraz numer, pod którym zarejestrowano dziecko na liście transportowej (transport Ba 541 - mówi Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz.

Amos Steinberg urodził się 26 czerwca 1938 r. Mieszkał w Pradze. 10 sierpnia 1942 r. razem z rodzicami Ludwigiem (Ludvíkiem) i Idą został osadzony w getcie Theresienstadt w pobliżu Pragi. Wszyscy zostali deportowani do Auschwitz. Matka i syn prawdopodobnie zostali zamordowani w komorze gazowej od razu po selekcji.

To jednak jeszcze nie wszystko. W innym buciku znaleziono dokumenty w języku węgierskim: urzędowe, fragment broszury. Pojawiają się tam nazwiska kilku osób. Dokumenty zachowały się w dosyć dobrym stanie, choć ich fragmenty są podniszczone. Ten trop będzie dalej badany przez Muzeum.

Jak podkreśla Paweł Sawicki, takie znaleziska mają nie tylko wartość historyczną, ale również sentymentalną.

Znalezisko jest o tyle poruszające, że kiedy mówimy o historii Auschwitz, mówimy o tych wielkich liczbach, choćby w przypadku getta Theresienstadt tj. 46 tys. Żydów deportowanych przez Niemców do obozu, w przypadku Żydów węgierskich to 430 tys. osób. Takie znaleziska przypominają nam, że za tymi tragicznymi statystykami kryje się los pojedynczych ludzi. I jest to zawsze niezwykle poruszające, kiedy jakieś nazwisko, czy jakiś szczegół pomaga nam w upamiętnieniu poszczególnych, konkretnych ofiar obozu Auschwitz - dodaje Paweł Sawicki z Muzeum Asuchwitz.

Auschwitz-Birkenau, czyli niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady działał w latach 1940-1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach. Początkowo mieli być tam deportowani więźniowie polityczni i opozycji. Ostatecznie stał się miejsce masowej eksterminacji około 1,1 mln Żydów z całej Europy, a także 140-150 tys. Polaków, około 23 tys. Romów, około 12 tys. jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Od 1947 roku działa tam Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Skwer Kory Jackowskiej w Krakowie?
Posłuchaj o rehabilitacji w ramach NFZ. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy sprawdziłbyś się w pracy w wojsku? Pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 20
Sądami wojskowymi są: