Ościenne miejscowości przestaną truć Kraków? Są już plany w tej sprawie!

2021-04-16 15:28 nm
smog
Autor: pixabay.com

Zakaz palenie węglem od 2029 w miejscowościach wokół Krakowa? Szefowie gmin Metropolii Krakowskiej chcą podjąć rozmowy na temat jego wprowadzenia. Takie działania znacznie poprawiłoby powietrze nie tylko we ościennych miejscowościach, ale również w samym Krakowie.

Walka o czyste powietrze nie tylko w Krakowie, ale również w Małopolsce cały czas trwa. Przypomnijmy, że w grodzie Kraka od 1 września 2019 obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. W marcu Urząd Marszałkowski opublikował wytyczne wprowadzenia lokalnych uchwał antysmogowych w woj. małopolskim. W najbliższym czasie w gminach ma odbyć się debata dotycząca wprowadzenia zakaz spalania węgla od 2029 r.

Wprowadzenie zakazu wymaga szerokiej debaty z mieszkańcami i rozsądnego uzgodnienia warunków i wyjątków, dlatego chcielibyśmy w tym roku rozpocząć dyskusję o zaprzestaniu ogrzewania węglem od 2029 r. – mówią szefowie gmin Metropolii Krakowskiej.

Raport z anteny 16.04, godz.10

Zgodnie z programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do końca 2022 r. mieszkańcy gmin Małopolski muszą zlikwidować kotły bezklasowe. Kolejna ważna zmiana to wymiana wszystkich kotłów 3. i 4. klasy do końca 2026 r. Naturalną konsekwencją wdrożenia powyższych zmian jest całkowite odejście od stosowania węgla.

Jednymi z pierwszych gmin Metropolii, które rozpoczęły działania zmierzające do przyjęcia lokalnej uchwały antysmogowej, są gmina Skawina oraz gmina Zabierzów.