W nocy w Polsce możemy spodziewać się siarczystego mrozu

i

Autor: Piotr Kamionka/REPORTER/screen wxcharts W nocy w Polsce możemy spodziewać się siarczystego mrozu

Polska w oku ogromnego antycyklonu. Idą siarczyste mrozy. A to nie wszystko!

2023-02-06 11:35

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, środkowa i północno-wschodnia będą w zasięgu rozległego wyżu, którego główne centrum znajdzie się nad południową Anglią. Rejon Morza Śródziemnego i południowo-wschodnie obszary Europy obejmować będą niże z układami frontów atmosferycznych; w zasięgu niżu i ciepłego frontu atmosferycznego pozostanie także północ Skandynawii. Polska będzie w wyżu znad Anglii.

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, środkowa i północno-wschodnia będą w zasięgu rozległego wyżu, którego główne centrum znajdzie się nad południową Anglią. Rejon Morza Śródziemnego i południowo-wschodnie obszary Europy obejmować będą niże z układami frontów atmosferycznych; w zasięgu niżu i ciepłego frontu atmosferycznego pozostanie także północ Skandynawii. Polska będzie w wyżu znad Anglii. Z północnego wschodu napływać będzie zimne powietrze arktyczne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1026 hPa i pozostanie bez większych zmian.

Pogoda na poniedziałek, 6 lutego 2023

W poniedziałek w kraju będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami na wschodzie słabe opady śniegu, na Pomorzu Wschodnim przelotne opady śniegu z deszczem i śniegu. Początkowo lokalnie na północy oraz wschodzie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -6 st. C na południowym wschodzie, około -2 st. C w centrum, do 3 st. C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat od -10 st. C do -6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W nocy zachmurzenie duże, początkowo na zachodzie oraz południu większe przejaśnienia oraz lokalnie rozpogodzenia. Miejscami na wschodzie słabe opady śniegu. Na północy i wschodzie miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od -13 st. C na południowym wschodzie, w centrum około -9 st. C do 0 st. C na Helu; w rejonach podgórskich Sudetów około -15 st. C, Karpat od -19 st. C do -15 st. C, lokalnie około -22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, miejscami słaby, zmienny. We wtorek zachmurzenie duże, na zachodzie większe przejaśnienia oraz lokalnie rozpogodzenia. Na wschodzie oraz południowym wschodzie słabe przelotne opady śniegu. Początkowo lokalnie na północy oraz wschodzie mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna od -4 st. C na południowym wschodzie, około -1 st. C w centrum, do 4 st. C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat od -7 st. C do -4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, lokalnie północny.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna -1 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. W nocy zachmurzenie duże, początkowo większe przejaśnienia. Słabe opady śniegu. Silne zamglenia. Temperatura minimalna -6 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. We wtorek zachmurzenie na ogół duże, okresami większe przejaśnienia. Słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Ciśnienie w Polsce będzie biło rekordy?

Mroźne noce to nie jedyna rzecz, jaka czeka nas w najbliższym czasie. Oprócz nich możemy też spodziewać się bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Jak dużego? Według przewidywań ciśnienie atmosferyczne może przekroczyć nawet 1050 hPa. To może mieć bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Po pierwsze przez tak wysokie ciśnienie gorzej poczują się astmatycy, którzy mogą mieć problemy z oddychaniem. Dodatkowo zwiększa ono napływ krwi do serca, a więc ryzyko udaru jest większe. Dodatkowo osoby mocno reagujące na zmiany w ciśnieniu mogą czuć bóle głowy, senność, rozdrażnienie czy rozkojarzenie.

Nagły atak zimy w Warszawie. Zasypane ulice stolicy