Oddział szpitala będzie nosił imię Wandy Półtawskiej? Trwa protest. „Szpital to nie kościół! Lekarz to nie ksiądz!”

i

Autor: Wikipedia Commons/Print screen/Facebook/DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska

Oddział szpitala będzie nosił imię Wandy Półtawskiej? Trwa protest. „Szpital to nie kościół! Lekarz to nie ksiądz!”

2023-03-01 11:15

Szpital im. R. Czerwiakowskiego w Krakowie, znany bardziej jako szpital na Siemiradzkiego otwiera nowy oddział noworodkowy. Jego patronką ma zostać Wanda Półtawska, bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II, która była inicjatorką „Deklaracji wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej. Społecznicy protestują.

Kim jest Wanda Półtawska?

Wanda Półtawska urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Jest lekarką, doktorem nauk medycznych i specjalistką w dziedzinie psychiatrii. Półtawska była bliską przyjaciółką papieża, Jana Pawła II. Jest najstarszą żyjącą więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, na której przeprowadzano eksperymenty pseudomedyczne.

Podczas obozowej gehenny padła ofiarą eksperymentów pseudomedycznych. Po wojnie ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskała doktorat z psychiatrii. Badała m.in. seryjnego mordercę zwanego „Wampirem z Krakowa” – Karola Kota.

W 2014 roku była inicjatorką powstania „Deklaracji wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”, która sprzeciwia się m.in. aborcji. jej fragment brzmi:

Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

Kontrowersje wokół nazwy nowego oddziału

Szpital im. R. Czerwiakowskiego w Krakowie zapowiedział, że Wanda Półtawska zostanie patronką nowo otwieranego oddziału noworodków. Taka decyzja spotkała się ze sprzeciwem aktywistów z inicjatywy obywatelskiej „Dość Milczenia”.

Społecznicy ogłosili protest, który zaplanowano na środę, 1 marca pod „szpitalem na Siemiradzkiego”.

- Szpital to nie kościół! Lekarz to nie ksiądz! Dopóki dyrektor szpitala położniczego będzie uważał, że jest "narzędziem w ręku Boga", wszystkie osoby, które chcą otrzymać pomoc medyczna, powinny ten szpital omijać szerokim łukiem – apelują aktywiści.

- Bezczelnością jest nadanie oddziałowi noworodków imienia Wandy Półtawskiej! Zaciekła antyaborcjonostka, homo i transfobka, przeciwniczka antykoncepcji i in vitro - to nie jest dobry wybór! To wybór skandaliczny! W środę staniemy przed szpitalem by ostrzec wszystkie osoby przed tym miejscem – zapowiadają organizatorzy protestu.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

QUIZ: Żołnierze Wyklęci - ile nazwisk znasz?

Pytanie 1 z 10
Gdzie działał oddział Danuty Siedzikówny "Inki"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE