Obwarzanek

i

Autor: Perkele, Wikipedia

WIADOMOŚCI

Krakowski obwarzanek z własnym świętem! Kiedy odbędzie się Obwarzanek Day?

2023-06-09 11:09

Na kulturalnej mapie Krakowa pojawiło się nowe święto! Już wkrótce będziemy obchodzić pierwszy Obwarzanek Day, czyli święto krakowskiego obwarzanka, zorganizowane przez Żywe Muzeum Obwarzanka. Sprawdźcie, jakie atrakcje przedstawiciele muzeum przygotowali na ten szczególny dzień.

Obwarzanek Day 2023. Kiedy się odbędzie?

Krakowski obwarzanek to prawdziwy przysmak, który od dekad stanowi symbol Krakowa, a wózki sprzedawców na stałe wrosły w krajobraz krakowskich ulic. Pyszny, tani i łatwodostępny stanowi świetną przekąskę lub porządne śniadanie dla zabieganych. Nic dziwnego, że Żywe Muzeum Obwarzanka postanowiło stworzyć święto w całości poświęcone temu wyjątkowemu wypiekowi. Pierwsza edycja Obwarzanek Day obędzie się już 20 czerwca

W tym dniu na mieszkańców Krakowa będą czekały w wybranych miejscach darmowe obwarzanki. Żywe Muzeum Obwarzanka deklaruje również, że dostępne będą także przypinki z logiem wydarzenia, w postaci pięknego okrągłego obwarzanka, skubanego przez gołębia.

— Naszą wersją wydarzenia chcemy podkreślić, że obwarzanek to nie tylko zwykła przekąska, a symbol i ważny element dziedzictwa kulinarnego Krakowa — przekazali na Facebooku przedstawiciele Żywego Muzeum Obwarzanka.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Muzeum powstało w 2017 r. i od tej pory stanowi wyjątkową atrakcję zarówno dla turystów, jak i samych krakowian. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez młodszych i starszych, a na miejscu można nauczyć się wypiekania obwarzanka oraz poznać jego historię, która sięga aż do średniowiecza. Pierwsze wzmianki o nim datuje się na rok 1394. 

— Muzeum powstało z miłości do Krakowa, jego tradycji i dziedzictwa. [...] Przekazujemy Wam w interaktywny sposób porcję wiedzy na temat najsmaczniejszego symbolu naszego miasta i jego ponad 600-letniej tradycji. Wizyta u nas to warsztaty, podczas których poza częścią teoretyczną, odbywa się część praktyczna, a każdy z uczestników robi własnego obwarzanka. My go obwarzamy i pieczemy, a goście opuszczają nasze progi z chrupiącą i pachnącą pamiątką oraz dyplomem czeladnika obwarzankowego — czytamy na stronie muzeum.

Rejs Wisłą w Krakowie? Sprawdź, gdzie i za ile dopłyniesz krakowskim tramwajem wodnym!

"Zacznij od Bacha" Zbigniewa Wodeckiego wybrzmiało na Rynku Głównym w Krakowie. Startuje Wodecki Twist Festiwal
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE