prawo jazdy

i

Autor: archiwum serwisu Prawo jazdy / zdjęcie ilustracyjne.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Musi to zrobić każdy! Wiemy kiedy i za ile!

2022-08-16 13:43

Każdy kierowca będzie musiał już niedługo wymienić swoje prawo jazdy. Dotyczy to każdego! Nawet osób, które posiadają bezterminowy dokument. Kiedy obowiązkowa wymiana prawa jazdy? Ile będzie trzeba zapłacić? Sprawdźcie w naszym materiale!

Nowe przepisy. Obowiązkowa wymiana prawa jazdy

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy - o tym mówi się już od dłuższego czasu. Kiedy jednak nowe przepisy wejdą w życie? W Polsce nie są już wydawane bezterminowe prawa jazdy. Obecnie dokument możemy dostać maksymalnie na 15 lat. Potem prawo jazdy trzeba wymienić. Może się zdarzyć również, że dokument otrzymamy na krótszy okres czasu. Kiedy? Np. gdy lekarz stwierdzi u nas poważną wadę wzroku, która będzie wymagała regularnej kontroli.

Czy wszyscy będą musieli wymienić prawo jazdy? Okazuje się, że tak! Osoby posiadające bezterminowe prawa jazdy również będą musieli je wymienić. Jest to związane z nowymi przepisami oraz z nowym wzorem dokumentu. Kiedy będzie trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy - kiedy? Do kiedy trzeba wymienić dokument?

Do kiedy obowiązkowo trzeba wymienić prawo jazdy? Pojawiły się już terminy. Zgodnie z ogłoszeniami bezterminowe prawo jazdy trzeba wymienić najpóźniej do 2033 roku. Do urzędu będzie można zgłosić się najwcześniej w 2028 roku.

Jak wspominaliśmy nowe prawo jazdy będzie wydawane na okres 15 lat. Co jednak istotne, uprawnienia do kierowania pojazdami nadal będą bezterminowe. Konieczna będzie wymiana samego dokumentu.

Wymiana prawa jazdy 2022. Ile kosztuje?

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Tutaj, póki co nie ma zaskoczenia. Wymiana prawa jazdy to koszt 100,50 zł - w tym 50 gr to opłata ewidencyjna. Dodajmy jednak, że koniecznie jest także dołączenie aktualnego zdjęcia (dwie sztuki). Jeśli musimy wykonać badania lekarskie - to trzeba je jeszcze doliczyć do wspomnianej kwoty. Ich koszt to 200 zł.

„Bo tętni w nas dobro” – akcja krwiodawstwa w Krakowie

Wypadek w Żegiestowie. Motocyklista zginął na miejscu