W szkołach zabraknie nauczycieli? "Boją się wrócić do placówek, bo słyszą, że jest niebezpiecznie"

2020-09-16 7:49 KK
Nauczyciel
Autor: Pixaby W szkołach zabraknie nauczycieli? "Boją się wrócić do placówek, bo słyszą, że jest niebezpiecznie"

Za uczniami pierwsze dwa tygodnie nauki. Przedstawiciele wojewody małopolskiego i kuratorium twierdzą, że problemy wywołane pandemią koronawirusa dotyczą tylko niewielkiego odsetka szkół, a placówki są dobrze przygotowane na przyjęcie uczniów. Przyznają jednak, że w niektórych szkołach zaczyna brakować nauczycieli, nie brakuje też skarg ze strony rodziców.

Gdyby dzieci zostały w domach, to myślę, że straty  na zdrowiu psychicznym byłyby o wiele większe. Myślę, że decyzja rządu, MEN i kuratorów była jedyna i słuszna, że dzieci powinny rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym - stwierdza wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec. 

Na niemal pięć tysięcy szkół, przedszkoli i placówek jedynie kilkanaście jest całkowicie zamkniętych z powodu wykrycia ognisk koronawirusa.

Na 4860 placówek, 22 szkoły przedszkola i placówki są zamknięte dla części uczniów albo w całości zamknięte. Tych w całości zamkniętych jest tylko 7. W pozostałych 15 nauczanie odbywa się w formie hybrydowej - wylicza Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. 

Nowak przyznała, że potwierdzają się sygnalizowane przez ZNP informacje o brakach kadrowych. 

Część odchodzi na emerytury, część korzysta z urlopów dla poratowania zdrowia lub dłuższych L4, ale dokładne dane nie są jeszcze znane. Mamy sygnały, że brakuje po 2-3 nauczycieli w szkole i jest problem Dlaczego tak się dzieje pozostawiłabym pod znakiem zapytania. To nieprawda, że nauczyciele są źle zabezpieczeni. To pewnego rodzaju zarządzanie strachem. Nauczycielki w wieku emerytalnym boją się wrócić do szkoły, bo zewsząd słyszą, że jest niebezpiecznie - stwierdza.

Do kuratorium wpływają również skargi rodziców.  

Tych skarg nie jest dużo, dotyczą one konieczności zakładania maseczek, nakazu bardzo częstej dezynfekcji rąk albo wymogu podpisywania przez opiekunów oświadczeń, w których są zapisy o tym, że szkoły nie biorą odpowiedzialności za stan zdrowia uczniów. Takie zapisy są niedopuszczalne - przekonuje. 

W przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego włączyły się służby mundurowe.

Rozdystrybuowanych zostało z jednostek PSP ponad 430 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych, ponad 1,6 mln. maseczek i ponad 3 tys. termometrów. Akcja jest dynamiczna i w trakcie realizacji - wylicza Piotr Słowiak, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

W akcję włączyły się również Policja i Wojska Obrony Terytorialnej.

Posłuchaj, czym jest agresja, poznaj jej rodzaje i możliwości leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ile kosztuje szkolna wyprawka w 2020?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.