Nowy, prostszy język urzędowy zawitał do krakowskiego magistratu

2020-02-05 16:10
Nowy, prostszy język urzędowy zawitał do krakowskiego magistratu
Autor: Amadeusz Calik

Trudne słowa, paragrafy, skomplikowane definicje - chyba każdy z nas miał do czynienia w swoim zyciu z urzędowym pismem. Teraz sposób przekazu ma się zmienić tak, żeby mieszkańcy Krakowa chętniej czytali to, co dostaną do skrzynki i przede wszystkim rozumieli treść komunikatu.

Z magistrackich pism znikną między innymi sformułowania: "wzywa się", "uprasza się", "urząd zawiadamia". Te zwroty mają zastąpić prostsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców słowa. Część pracowników przeszła już szkolenia pod okiem specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy wzięli na warsztat urzędniczą nowomowę. Opracowany w magistracie dokument "Wytyczne tworzenia pism w Urzędzie Miasta Krakowa" napawa nadzieją. Urzędnicy mają pisać krótko i logicznie, a trudne słowa zastępować prostszymi odpowiednikami.

Zadanie okazało się jednak trudne. Nie wszystkie sformułowania można łatwo zastąpić. Trzeba było skonsultować się z prawnikami, czy oni się zgodzą na takie zmiany. Część zmian udało się przeforsować, żeby pisma dopuszczały możliwość najpierw wytłumaczenia, dlaczego do kogoś piszemy, a dopiero potem podawać podstawy prawne - mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta miasta.

W warsztatach brali udział między innymi pracownicy wydziału ewidencji pojazdów czy mieszkalnictwa, którzy najczęściej mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami.

Nowy, prostszy język urzędowy zawitał do krakowskiego magistratu. Posłuchaj materiału Dominiki Baraniec:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE